Obchody 100. rocznicy wybuchu wielkiej wojny we Francji i Polsce

Utworzono 14 września 2014 przez Luiza

15 sierpnia - defilada w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego - prowadzi Przemysław Jaskółowski

15 sierpnia – defilada w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego – prowadzi Przemysław Jaskółowski

O działalności Stowarzyszenia Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków mieliście Państwo możliwość dowiedzieć się z jednego z wakacyjnych numerów „Vectora Polonii”. Tym razem mam przyjemność zapoznać czytelników z ostatnimi aktywnościami jego członków, którzy w niespełna szesnaście dni przeszli iście „bojowy szlak” na polu historii, upamiętniając przy tym szereg rocznic ważnych zarówno dla narodu polskiego jak i francuskiego.

Niespełna dwa tygodnie od święta 14 lipca członkowie Regimentu ponownie przybyli do Francji aby zaznaczyć udział Polaków w wielkiej wojnie 1914-1918. Tym razem w regionie Rhone-Alpes odwiedzili dwie miejscowości: Meythen (31 lipca – 1 sierpnia) i Thonon-les-Bains (1-3 sierpnia), gdzie w ramach prezentacji żywej historii wraz z innymi grupami z Francji i Włoch przygotowali obozowisko wojskowe z czasów I wojny światowej. Przy polskim namiocie prezentującym historię jednego z galicyjskich pułków – Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 z Krakowa zostały wystawione: stanowisko polowej obserwacji meteorologicznej, Kochküste – kuchnia polowa dla 25 osób, 9 cm miotacz min Wz. 1914 oraz dwie tablice ze zdjęciami prezentującymi szlak bojowy, jaki dwie baterie z krakowskiego regimentu przebyły na froncie zachodnim (Belgia i Francja) w 1914 r.

100 - lecie wymarszu I Kompani Kadrowej - biwak legionowy na płycie Rynku Głównego w Krakowie

100 – lecie wymarszu I Kompani Kadrowej – biwak legionowy na płycie Rynku Głównego w Krakowie

Jak się okazało znajomość udziału austriacko-węgierskich formacji na froncie zachodnim jest tematem zupełnie nieznanym, stąd liczba osób zatrzymujących się ze zdziwieniem przy naszej ekspozycji była ogromna. Wielokrotnie opowiadaliśmy o trudnej i złożonej historii Polaków rozdzielonych pomiędzy trzech zaborców, z których każdy brał do swojego wojska kwiat polskiej młodzieży. W ten właśnie sposób trafili do Francji w 1914 r. artylerzyści polskiego pochodzenia w austriacko-węgierskich mundurach. Niejednokrotnie nasze opowieści o historii Polski w początkach XX w. nakłaniały słuchaczy do zwierzeń i przyznania się, że ktoś w rodzinie, w drugim lub trzecim pokoleniu był Polakiem, co dodatkowo podkreślało silne powiązania pomiędzy narodami polskim i francuskim. Do jednych z ciekawszych należało spotkanie z Panią Wandą Flort-Wosko – Prezes Stowarzyszenia Wymiany Kulturalnej z Polską, której ojciec były oficer Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej, po ucieczce z rosyjskiej niewoli (unikając losu innych oficerów polskich ze Starobielska, Ostaszkowa i Katynia), osiadł we Francji i założył rodzinę.

Biwak w Meythet

Biwak w Meythet

Dodać należy, że w Thonon-les-Bains po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nasz miotacz nie tylko statycznie, lecz również dynamicznie oddając z niego kilka wystrzałów ku uciesze i zdziwieniu osób zwiedzających obozowisko. Poza licznymi przemarszami, uroczystą mszą w kościele oraz oficjalnymi uroczystościami upamiętniającymi trud Francji poniesiony w obronie kraju w 100 rocznicę wybuchu wojny mieliśmy również możliwość zwiedzić zabytkowe miasto Yvoire oraz wziąć kąpiel w jeziorze Genewskim. Tuż po zakończeniu biwaku, popołudniem 3 sierpnia, udaliśmy się w podróż powrotną do Polski, gdzie za dwa dni mieliśmy przygotować na Rynku Głównym w Krakowie obozowisko Legionów Polskich w 100. rocznicę wymarszu Pierwszej Kadrowej.

Krakowskie uroczystości zostały zorganizowane pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego i składały się z wielu elementów upamiętniających polski czyn w czasie wojny 1914-18. Obozowisko na Krakowskim Rynku zostało odwiedzone przez Ministra Obrony Narodowej oraz Prezydenta Rzeczypospolitej, co było dla nas wszystkich wyjątkowym przeżyciem. Dnia następnego – 6 sierpnia – wzięliśmy udział w otwarciu ekspozycji tematycznej poświęconej Legionom Polskim przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie, którą wraz z dyrektor muzeum Panią Gołubiew otwierał Pan Prezydent Bronisław Komorowski. Tego samego dnia z krakowskich Oleandrów o godzinie 7.00 wyruszył 34 masz szlakiem Pierwszej Kadrowej, który zmierzał historyczną trasą strzelców z 1914 r. do Kielc. Właśnie do Kielc zaprowadził nas szlak legionowy z 1914 r. 9 sierpnia w ramach obchodów przygotowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego z Sulejówka zaprezentowaliśmy się mieszkańcom tego miasta oraz pomogliśmy w przeprowadzeniu gry miejskiej nawiązującej do historycznych miejsc i wydarzeń rozgrywających się podczas wielkiej wojny.

Biwak w Thonon-les-Bains

Biwak w Thonon-les-Bains

Nasza opowieść o Legionach Polskich i żołnierzach narodowości polskiej w armii austriacko-węgierskiej kończy się w Warszawie, gdzie 15 sierpnia w święto Wojska Polskiego wzięliśmy udział w uroczystej defiladzie upamiętniającej zwycięską bitwę z bolszewikami w 1920 r. pod Warszawą – nazywaną Cudem nad Wisłą. Tym samym nasz szlak historyczny od wybuchu wojny w 1914 r. do utrwalenia granic Polski w okresie międzywojennym dobiegł końca. W tym czasie przebyliśmy ponad 4000 km i używaliśmy czterech języków przybliżając historię Polski podczas I wojny światowej.

Regiment od początku swojego istnienia opiekuje się również grobami żołnierskimi z wojny 1914-1918. Na przestrzeni lat odnowił szereg mogił żołnierskich na cmentarzach wojennych stawiając na nich krzyże dębowe oraz pomniki. Przy tej okazji zwracamy się do czytelników „Vectora Polonii” z prośbą o odnalezienie polskich mogił z 1914 r. w okolicach Givet oraz innych miejscach, które będziemy chcieli odwiedzić przy kolejnej naszej podróży do Francji. Prosimy o przesyłanie szczegółowych informacji wraz ze zdjęciem miejsc i dokładną lokalizacją na adres e-mail: fsar2@o2.pl.

tekst: Przemysław Jaskółowski

Komendant Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No.2

www.artyleria.org

Thonon-les-Bains

Thonon-les-Bains

Thonon-les-Bains ze Strzelcami Alpejskimi

Thonon-les-Bains ze Strzelcami Alpejskimi

Przed defiladą w dniu 15 sierpnia

Przed defiladą w dniu 15 sierpnia

Prezydent RP 0 Bronisław Komorowski podczas otwarcia wystawy o Legionach Polskich w MNK

Prezydent RP 0 Bronisław Komorowski podczas otwarcia wystawy o Legionach Polskich w MNK

 

Kielce 9 sierpnia 2014

Kielce 9 sierpnia 2014

Komentuj...

*wtorek, 25 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART