NY: PERFORMA 13: Polski Pawilon Bez Ścian

Utworzono 05 listopada 2013 przez Luiza

performaW dniach 1 – 24 listopada 2013 w Nowym Yorku odbywa się niezwykłe wydarzenie:
Po raz pierwszy w historii PERFORMY – nowojorskiego biennale performansu – polscy artyści i kuratorzy stworzą narodowy „pawilon bez ścian”. Rodzimą sztukę w Nowym Jorku reprezentować będą: Akademia Ruchu, Radek Szlaga i Konrad Smoleński, Karol Radziszewski, Katarzyna Krakowiak, a także Paweł Althamer, u którego nową pracę zamówiono specjalnie na biennale. W listopadzie Nowy Jork zamieni się w światową stolicę performansu. W 60 lokalizacjach miasta rozegra się ponad 100 wydarzeń zacierających granice między sztukami wizualnymi, muzyką, tańcem, poezją, modą, architekturą, projektowaniem graficznym i sztuką kulinarną.

Głównym organizatorem biennale jest założona w 2004 r. przez RoseLee Goldberg Performa, zajmująca się badaniem roli performansu w historii sztuki XX wieku i wyznaczaniem jego nowych kierunków. Biennale jest efektem współpracy konsorcjum złożonego z ponad 50 instytucji artystycznych i ponad 50 kuratorów. Pierwsze biennale, Performa 05, odbyło się w 2005 roku. Tematy, wokół których oscyluje Performa 13 to: surrealizm, głos i obywatelskość.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy na biennale zostaną zaprezentowane dwa pawilony narodowe. W tym pawilon polski. Do współpracy przy jego tworzeniu zaproszono Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Ideę pawilonów narodowych zaczerpnięto z biennale sztuki w Wenecji. Na Performie 13 będą to jednak „pawilony bez ścian”. Inauguracyjny polski program jest rezultatem wielomiesięcznych spotkań i rozmów z artystami, kuratorami, pisarzami i organizatorami życia artystycznego w Polsce.

W Nowym Jorku zostaną zaprezentowane dwa pokazy Akademii Ruchu – „Chińska lekcja” i „Market of Toys”, seria minimalistycznych, interakcyjnych działań wpisanych w otoczenie Times Square, którym towarzyszyć będzie dystrybucja kolorowej gazety ilustrującej 40 lat działań twórczych Akademii. Ponadto: instalacja Radka Szlagi i Konrada Smoleńskiego z grupy Penerstwo, interwencja architektoniczna Katarzyny Krakowiak oraz „Kisieland” Karola Radziszewskiego – projekt dokumentalny o politycznym wymiarze nienormatywnych tożsamości seksualnych w komunistycznej Europie Środkowo-Wschodniej.

Performa 13 zamówiła nową pracę u Pawła Althamera. Artysta zainspirował się barem BIBA na Brooklynie, skąd widać całą rozświetloną panoramę Manhattanu. Bar o sugestywnej nazwie stanie się przestrzenią gromadzenia się i społecznego zaangażowania mieszkańców całego Williamsburga – Chasydów, Puertorykańczyków, hipsterów i Polonii z Greenpointu. BIBA PERFORMA w zamierzeniu artysty będzie miejscem, które oferuje „drogę ucieczki z systemu niemożliwości”.

performa-13-polski-pawilon-bez-scian-2013-11-04-530x338OPISY PROJEKTÓW:

AKADEMIA RUCHU – kreacja codzienności
Akademia Ruchu już od 40 lat działa na przecięciu sztuk wizualnych i teatru. Działania grupy pozostają nieprzerwanie jednymi z najbardziej oryginalnych eksperymentów. Akademia Ruchu była pierwszym ugrupowaniem artystycznym prowadzącym od 1974, na taką skalę, regularne działania w otwartej przestrzeni miasta. Tworzyła interwencje o charakterze kontestacyjnym, zmieniające rolę widza w uczestnika, a nieraz i współtwórcę zdarzeń. Podczas Performy 13 Akademia Ruchu zaprezentuje „Chińską lekcję” – serię kilkuminutowych performansów z udziałem pięciu członków grupy. Ich wspólną cechą jest wyraz artystyczny, wypracowany przez dziesięciolecia działalności grupy. „Market of Toys” z kolei to seria minimalistycznych, interakcyjnych działań wpisanych w otoczenie Times Square, którym towarzyszyć będą projekcje filmowych zapisów poza-cenzuralnych działań AR na ulicach miast polskich w latach 70. XX w. Obecność Akademii Ruchu w ramach Performy 13 będzie dopełniona dystrybucją gazety ilustrującej 40 lat działań twórczych Akademii.

6 listopada 2013, godz. 19.00, „Chińska Lekcja”
7 listopada 2013, godz. 13.00, wykład o Akademii Ruchu
8 i 9 listopada 2013, godz. 12.00, „Market of Toys”

BIBA PERFORMA – droga ucieczki z systemu niemożliwości
Biba to pierwszy realizowany na taką skalę projekt Pawła Althamera w Nowym Jorku. Miejscem wydarzeń organizowanych przez artystę będzie bar o czytelnej dla Polaków nazwie – BIBA – położony na Brooklynie, nad East River, skąd widać całą rozświetloną panoramę Manhattanu. „Biba Performa” ma być w zamierzeniu artysty rodzajem domu otwartego, do którego można przyjść, spotkać się, poczuć „klimat”, ale też zaangażować się polityczniei obywatelsko. BIBA pod artystyczną opieką Pawła Althamera połączy odległe, jak by się zdawało, aktywności. Z jednej więc strony artysta zaprosi na „bibę”, z drugiej stworzy miejsce zgromadzeń i dyskusji. Bar będzie przestrzenią gromadzenia się i obywatelskiego zaangażowania mieszkańców całego Williamsburga – Chasydów, Puertorykańczyków, hipsterów i Polonii z Greenpointu. BIBA w zamierzeniu artysty będzie miejscem, które oferuje „drogę ucieczki z systemu niemożliwości”.

2 listopada 2013, godz. 14.00, otwarcie BIBA PERFORMA

KISIELAND – queerowanie jako opór polityczny
Dokumentalny projekt Karola Radziszewskiego cofa się do lat osiemdziesiątych, nie jest to jednak podróż sentymentalna. Artysta pokazuje polityczny wymiar nienormatywnych tożsamości seksualnych w komunistycznej Europie Środkowo-Wschodniej. Punktem wyjścia jest film – zapis spotkania artysty z Ryszardem Kisielem, twórcą „Filo” – pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej gejowskiego zina. Pretekstem staje się archiwum: dziesiątki kolorowych slajdów dokumentujących sesje fotograficzne, które Kisiel realizował ze swoimi znajomymi w prywatnym mieszkaniu jednego z nich. Zdjęcia powstały na przełomie 1985 i 1986 roku, jako bezpośrednia reakcja na milicyjną akcję „Hiacynt”, polegającą na zbieraniu materiałów o polskich homoseksualistach i ich środowisku. Projekt rozszerza kontekst PRL-owski na cały obóz komunistyczny dzięki „Serbskim dziennikom” – książce Borisa L. Davidovicha. Gdańsk i Belgrad lat 80. obserwowane z perspektywy Nowego Jorku dają jeszcze jedną możliwość: dopatrywania się podobieństw i różnic w taktykach przedstawicieli nienormatywnych tożsamości seksualnych po obu stronach żelaznej kurtyny.

7 listopada 2013, godz. 20.30, „Kisieland”

Wstęp wolny, na wszystkie wydarzenia.

Więcej:
http://13.performa-arts.org/
www.polishculture-nyc.org

Informacja ze strony http://csw.art.pl

Komentowanie zablokowane.czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART