Nowy Jork: JAN LEBENSTEIN. IN MEMORIAM (1930-1999)

Utworzono 10 października 2014 przez Luiza

Invitation Lebenstein NYCDnia  23 października w Nowym Jorku w The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America (Polski Instytut Naukowy w Ameryce) odbędzie się wernisaż wystawy: JAN LEBENSTEIN. IN MEMORIAM (1930-1999). Prace na papierze, prezentowane w maju, czerwcu i lipcu 2014, w paryskiej Galerii Roi Doré będzie można oglądać do 13 listopada.

Wernisaż wystawy 23 października od godz. 18.00 do 20.30.

 JAN LEBENSTEIN. IN MEMORIAM (1930-1999)

Wystawa zorganizowana z okazji 15. rocznicy śmierci Jana Lebensteina (1930-1999) oraz 55. rocznicy przyjazdu artysty do Francji (1959) i otrzymania Grand Prix na I Biennale Młodych w Paryżu.

Zamierzeniem wystawy jest zaprezentowanie Jana Lebensteina jako artysty i człowieka, żyjącego i tworzącego na emigracji. Szczególnie interesujące są dla nas trwałe ślady, które zostawiła sztuka Lebensteina na terenie Paryża oraz w świecie ilustratorskim. Warto tu wymienić zamówione w latach 70. przez księdza Józefa Sadzika witraże do sali Centrum Dialogu Księży Pallotynów przy ulicy Surcouf.

Na uwagę zasługują też m.in. ilustracje artysty do Folwarku zwierzęcego George’a Orwella czy też do Ksiegi Hioba i do Apokalipsy, w przekładzie Czesława Miłosza, wydanych przez Éditions du Dialogue. Powstały także projekty plakatów przeciwko stanowi wojennemu. Wszystkie te ślady świadczą o tym, że Lebenstein był artystą obecnym w wielu dziedzinach ówczesnego życia, angażującym się aktywnie w sprawę polską.

Patronat honorowy:
Fundacja im. Jana Lebensteina

Wystawa zorganizowana we współpracy z Ambasadą RP we Francji oraz z Instytutem Polskim w Paryżu

Więcej na http://www.roidore.com/pl/wystawy-pl.html

Zapraszamy!

Komentuj...

*środa, 27 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART