Nowy Jork i Paryż honorują działalność i dokonania profesora Tadeusza Malińskiego organizując pokaz filmu „Trzy stany skupienia” poświęconego polskiemu uczonemu

Utworzono 08 kwietnia 2016 przez Red. VP

Instytut Pilsudskiego prof. MalińskiW dniu 5 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00 w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku (Pilsudski Institute of America, 138 Greenpoint Ave, Brooklyn, New York 11222, US) miało miejsce spotkanie z prof. Tadeuszem Malińskim oraz specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Trzy stany skupienia”/”Three States of Matter” (scenariusz i reżyseria: Marcin Januszkiewicz). Współorganizatorem spotkania była Galeria Roi Doré w Paryżu, która podobny pokaz – w obecności JE Ambasadora RP we Francji Andrzeja Byrta oraz realizatorów filmu: Marcina Januszkiewicza i Adama Leńca – zorganizowała 1 marca 2016 r. w swojej siedzibie w Paryżu.

Profesor Tadeusz MALIŃSKI jest światowej sławy ekspertem z zakresu medycyny, farmakologii i chemii; pionierem nanomedycyny, dwukrotnie nominowanym do nagrody Nobla w dziedzinie chemii i medycyny. Film „TRZY STANY SKUPIENIA”, zrealizowany przez Marcina Januszkiewicza (scenariusz i reżyseria) i Adama Leńca (współpraca reżyserska, zdjęcia, montaż, animacje), przy wsparciu Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej, przedstawia historię tego niezwykłego człowieka – poczynając od jego dzieciństwa, poprzez pracę naukową w Polsce i Stanach Zjednoczonych, aż po jego fascynację sztuką i niestrudzoną promocję polskiej kultury i nauki (prof. Maliński jest twórcą pierwszego na świecie Muzeum AK w Orchard Lake w stanie Michigan, USA).

Prof. Maliński ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał stopień doktora na Politechnice Poznańskiej. Od 1979 mieszka w Stanach Zjednoczonych. Pracował na University of Houston, Oakland University, a od 2000 na Ohio University w Athens, gdzie objął imienne stanowisko Marvin & Ann Dilley White Professor of Biomedical Sciences. Przez wiele lat pełnił także funkcję dziekana Wydziału Chemii i Biochemii na Uniwerystecie Ohio. Zajmuje się regulacyjnym wpływem tlenku azotu na pracę układu krwionośnego. Jest autorem kilkuset prac naukowych, książek i patentów. Liczba cytowań jego prac w literaturze światowej sięga ponad 10 000. Zainteresowania prof. Malinskiego obejmują nie tylko naukę, ale także sztukę. Od dzieciństwa uczył się rysunku i malarstwa, a w latach 70. wykładał przez kilka lat w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu przedmiot „Sztuka i technika”. Opracował nowe technologie i nanosensory do niedestrukcyjnej analizy obrazów, które później wykorzystał na polu medycznym do odkrycia i pomiaru tlenku azotu w żywych komórkach. Kolejne odkrycia pozwoliły na udoskonalenie ekspertyz autentyczności dzieł malarskich, w szczególności mistrzów holenderskich XVI i XVII wieku i na ich konserwację.

Galeria Roi Doré w Paryżu wielokrotnie podejmowała różnego rodzaju działania, mające na celu propagowanie działalności i osiągnięć prof. Malinskiego, w tym m.in. organizując konkurs NanoArt im. Tadeusza Malińskiego, którego 1. edycja miała miejsce latem 2012, a druga – latem 2015 roku. Obie edycje konkursu zaszczycił swoją obecnością prof. Maliński. Cieszymy się niezmiernie, że po drugiej stronie Oceanu Tadeusz Maliński również może liczyć na wsparcie i poparcie wśród Polonii.

Komentuj...

*wtorek, 11 grudzień, 2018

 • Pogoda w Paryżu


  4°C
  Duże zachmurzenie

  Dzisiaj:
  9°C / 1°C
   
  śroczwpiąsobniepon
  10°10°
  -1°-3°-2°
 • Kurs walut

 • Newsletter Vector Polonii

 • Partner: ASSOCIATION YOT-ART