Muzyka wszędzie, koncert nigdzie!

Utworzono 02 lipca 2013 przez admin

IMG_2384 (Large)[1]

fot. Raphaël Rotenier

Paulina Bajer i Julita Lech

Z założenia Święto Muzyki (Fête de la Musique), to niecodzienna możliwość bezpłatnego wysłuchania wielu różnorodnych koncertów. To dobra okazja nie tylko dla słuchaczy, ale również dla muzyków, przed którymi otwiera się więcej perspektyw wystąpienia.

Pierwsza edycja odbyła się w 1982 roku. Jego organizatorem był Maurice Fleuret, który powiedział wtedy: Muzyka wszędzie, koncert nigdzie! Tak się też stało, i tak jest do dziś. Całe miasto stanowi jedną ogromną scenę.

Wiadomo, że nie starczy nocy, aby uczestniczyć we wszystkich koncertach. Jazz, blues, latino, elektro, raggae, rock – to tylko niektóre spośród muzycznch gatunków, przy jakich tańczył wtedy Paryż. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. A jak świętowała Polonia?

Jedno z polskich wydarzeń muzycznych miało miejsce przy ulicy Saint-Honore, na placu przed kościołem polskim. Stowarzyszenie Pomost-Passerelle oraz Polska Parafia pw. Wniebowzięcia NMP zorganizowały występy dwóch grup. Jeszcze przed rozpoczęciem, przechodzący ludzie, zatrzymywali się i z zastanowieniem patrzyli na ustawione na kościelnych schodach stoły do miksowania. Z pewnością było to całkiem intrygujące. Stowarzyszenie Pomost-Passerelle obok „sceny” ustawiło stół z ciastami, które pełniły funkcję cegiełek dla biednych ludzi.

Pierwszy wystąpił chór Oratorio – parafialny zespół młodzieżowy, wykonując muzykę sakralną i przekazując innym radość uwielbienia. Później nastąpiła całkowita zmiana stylu. Na „scenę” wszedł Mirek „Kolah” Kolczyk wraz z zespołem Royal Rap. Dzięki bogatym tekstom, zgromadzeni ludzie słuchali ich z zainteresowaniem. Nie tylko Polacy, ale też Francuzi i turyści, którzy akurat przechodzili obok. Zatrzymywali się, robili zdjęcia i nic z tego zapewne nie rozumieli, bo jak można się domyślić, wszystkie grane utworzy były wykonywane w języku polskim. Mimo że był to hip-hop, prawie wszystkie dzieci szalały i tańczyły na placu. Niektórzy starsi też nie mogli się powstrzymać od pląsów (…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)  

 

Komentowanie zablokowane.czwartek, 23 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART