Muzyka ocali świat

Utworzono 25 czerwca 2013 przez admin

dsc_0264Andrzej Kowalczyk

Gdyby ktoś wpadł na pomysł odnalezienia miejsca, które śmiało można nazwać końcem świata, polecam uroczą wioskę w mazowieckim. Zagubiona między borami, stąd pewno nazwa: Międzyborów, i wydmami pamiętającymi czasy zlodowacenia środkowopolskiego, żyłaby swoim sielankowo-wiejskim życiem, gdyby nie pewien tenor tu urodzony a rzucony emigracyjnym losem do dalekiego Paryża. Andrzej Szadkowski, bo o nim mowa, raczył koneserów operowego śpiewu swoim głosem w stolicy Francji, ale sercem śpiewał w swojej rodzinnej wiosce. Jako żywo przypomina to historię i losy Czesława Wydrzyckiego znanego bardziej jako Niemen, który też opuścił swoją rodzinną wioskę Wasiliszki, aby radować nasze uszy śpiewem nad Wisłą. Dziwny jest ten świat.

Oj, dziwny jeżeli powiem, że w 2000 roku, niejako ku uczczeniu nowego milenium, Andrzej postanawia zorganizować w Międzyborowie Międzynarodowe Spotkania Muzyczne. Nie, nie, Andrzej nie jest szalonym śpiewakiem z rozwianym włosem i obłędem w oczach. To raczej typ uśmiechniętego dżentelmena, a nawet można w nim zauważyć cechy operowego Casanowy (to zdanie naszych wspólnych znajomych płci pięknej). Ale przy tym człowiek stanowczy, skoro w wiosce w której poza remizą i kościołem nie ma mowy nawet o większej sali, nie mówiąc o koncertowej, w tym roku odbędą się już 14 spotkania muzyczne. I to międzynarodowe w całym znaczeniu tego słowa, bo grali i śpiewali tu już wirtuozi z Francji, Niemiec, Holandii, Gruzji, Rumunii, Argentyny a nawet Madagaskaru. Oczywiście i z Polski. Nie tak dawno, bo w styczniu tego roku, jeden z nich Michał Jakub Partyka został głównym laureatem międzynarodowego konkursu wokalnego im. Francisco Vinas w Barcelonie.

Miejsca na koncerty użyczył w kościele proboszcz miejscowej parafii ks. Krzysztof Krawczyk. Strażacy proponowali co prawda remizę, ale ostatecznie zgodzili się na rolę honorowych strażników porządku (…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)  

Komentowanie zablokowane.niedziela, 29 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART