Montreuil: Targi Książki i Prasy Dziecięcej i Młodzieżowej: 26 listopada – 1 grudnia

Utworzono 25 listopada 2014 przez Luiza

IMG_1972Już od 30 lat ściągają do podparyskiego Montreuil setki wydawców literatury i prasy przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Spotykają się tam zarówno znane duże domy wydawnicze, jak i niezależne, niewielkie wydawnictwa. W tegorocznej edycji, która rozpocznie się 26 listopada, ofertę zaprezentuje ponad 300 wydawnictw z całego świata, również z Polski.

Ale salon książki to nie tylko targi. W ciągu 6 dni ich trwania odbędą się liczne spotkania z autorami i ilustratorami książek, dedykacje, lektury, konferencje, warsztaty dla dzieci, projekcje i wystawy.

Targi, odbywające się w tym roku pod hasłem: „La littérature jeunesse : 10e Art ?!”, ukazują różnorodność rodzajów mediów, za pomocą których tekst dociera do najmłodszych odbiorców w dzisiejszych czasach. Od tradycyjnej książki do cyfrowego tabletu poprzez film animowany. Jednocześnie wiele z tematów inspirujących autorów pozostaje ponadczasowych.

Warto odwiedzić wystawę zorganizowaną z okazji 30-lecia targów, prezentującą twórczość dziewięciu uznanych autorów książek dla młodych czytelników, w tym urodzonej w Polsce, a tworzącej we Francji autorki i ilustratorki – Elzbiety

Wydawnictwa z Polski, które można będzie spotkać w Montreuil w tym roku to: „Dwie siostry” i „Wytwórnia”.

Pierwsze – niezależny dom wydawniczy specjalizujący się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej – uczestniczyło w targach również ubiegłym roku,

Książki ukazujące się pod znakiem „Dwóch sióstr” to niebanalne, pięknie ilustrowane  opowieści, wyróżniające się oryginalnym opracowaniem graficznym.

W tym roku na stoisku wydawnictwa można będzie kupić książki w wersji polskojęzycznej. To m.in: „Pionierzy” Marty Dzienkiewicz z ilustracjami Joanny Rzezak i Piotra Karskiego, nawiązujących do starej techniki drzeworytu. Ten „poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków”, przedstawia dzieciom  Polaków –  współczesnych i tych żyjących przed laty – którzy dzięki swojej odwadze i pomysłom zasłużyli na to, by znał ich cały świat.

IMG_1959„Mapownik” i „Mapy” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich to już klasyka. Książka „Mapy”, wydana w wielu przekładach, w tym w jęz. francuskim, została uznana przez „New York Times” za jedną z  sześciu najciekawszych i najpiękniej zilustrowanych książek dla dzieci wydanych w 2013 r. W ubiegłym roku spotkaliśmy jej autorów właśnie w Montreuil, a relacje z targów można było przeczytać w „Vectorze Polonii” nr 50.

Więcej o wydawnictwie i jego publikacjach na stronie: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

Drugim polskim wydawnictwem, które zaprezentuje swoja ofertę we Francji będzie „Wytwórnia”. Od 2005 roku publikuje książki dla dzieci, a jej znakiem rozpoznawczym są m.in. innowacyjne rozwiązania graficzne i nowoczesna interpretacja tekstu literackiego. Z wydawnictwem współpracują m.in. znane polskie autorki książek dla dzieci: Joanna Olech, Anna Czerwińska-Rydel oraz wielkie talenty młodego pokolenia polskich grafików i ilustratorów: Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Anna Niemierko. Z pięknie wydanymi i niebanalnymi książkami „Wytwórni” mogliśmy się zapoznać podczas niedawnej wystawy polskiego designu „Polska nasza” w Paryżu i Brukseli.

Książki, które można będzie zakupić w Montreuil to m.in.:

„Tuwim. Wiersze dla dzieci” Juliana Tuwima, w której klasykę poddano interpretacji najmłodszego pokolenia polskich ilustratorek.

„Kto ty jesteś?” Joanny Olech i Edgara Bąka – opowiadającej o patriotyzmie inaczej. Lekko, nowatorsko i na dziecięcą miarę, czy „Mam prawo i nie zawaham się go użyć!” Joanny Olech i Edgara Bąka – dziewięć frapujących historii, cała paleta bajkowych celebrytów i Czerwony Kapturek w życiowej roli supermenki w pełnej akcji książce o prawach dziecka.

Więcej o wydawnictwie i jego publikacjach na stronie: http://wytwornia.com/

„Wytwórnie” i „Dwie siostry” można będzie znaleźć na targach w „European corner”, stanowisko numer D3

Zapraszamy do lektury „Vectora Polonii”, w którym co miesiąc prezentujemy interesujące książki dla najmłodszych. Pisaliśmy również o niektórych z wyżej wymienionych pozycji.

Espace Paris-Est Montreuil
128, rue de Paris
93100 Montreuil

Wstęp:

dzieci do lat 18 –bezpłatnie

dorośli – 4 € lub 6 €, w tym 4 € jako czek na zakup książki

Zapraszamy!

Komentuj...

*niedziela, 29 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART