„Małe wielkie historie” – trwa zbiórka pamiątek historycznych do kolekcji Muzeum Historii Polski w Warszawie

Utworzono 31 sierpnia 2016 przez Red. VP

mWhistoria_B1 0505n:zerkajMuzeum Historii Polski w Warszawie zachęca do włączenia się do ogólnoświatowej, społecznej akcji zbiórki pamiątek historycznych pt. „Małe wielkie historie”. Zbiórka, objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zainaugurowana została 14 maja 2016 r. podczas Europejskiej Nocy Muzeów i trwa do dnia Święta Niepodległości – 11 listopada br.

Jak informuje organizator, celem akcji jest pozyskanie nowych muzealiów do Muzeum Historii Polski: najrozmaitszych obiektów o wartościach historycznych, także związanych z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają dla MHP przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą, a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi, świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów będzie prezentowana na stałej wystawie Muzeum, a reszta darów zostanie należycie zabezpieczona, z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

W ramach akcji, do Muzeum Historii Polski trafiło już łącznie ponad 1500 obiektów. Wśród przekazanych pamiątek znalazły się między innymi: XIX-wieczna szafka pod lustro ze skrytką, w której przechowywano dokumenty Państwa Podziemnego w trakcie II wojny światowej, cylinder z 1900 roku, albumy ze zdjęciami rodzinnymi, a także zbiory fotografii dokumentujące różne wydarzenia polityczne w Polsce w latach 80.

Muzeum zachęca do przekazania własnych, osobistych i rodzinnych historii, co pozwoli stworzyć bogatą kolekcję, prezentującą historię całego kraju na przestrzeni wieków.


Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski w Warszawie mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie bądź mailowo.
Kontakt
:
Muzeum Historii Polski
ul. Mokotowska 33/35, 00-560 Warszawa
Tel.
+48 (22) 211 90 29, +48 (22) 211 90 48
Mail: pamiatki@muzhp.pl
www.muzhp.pl/pl/c/1684/wielka-zbiorka-pamiatek-dla-muzeum-historii-polski
www.muzhp.pl.

Źródło: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Komentuj...

*niedziela, 31 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART