Londyn: pokaz filmu Andrzeja Wajdy – Panny z Wilka

Utworzono 12 września 2014 przez Luiza

pannyPokaz filmu Andrzej Wajdy ze świetnymi kreacjami całej plejady polskich aktorów: Daniela Olbrychskiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Anny Seniuk oraz Mai Komorowskiej…

Jest to obok Brzeziny prawdopodobnie najbardziej liryczny film w całym dorobku Andrzeja Wajdy. Niespełna czterdziestoletni Wiktor Ruben po stracie przyjaciela przyjeżdża do wujostwa na wieś, gdzie w pobliskim dworku, w gronie kilku panien, spędził młodzieńcze lata. Julia doczekała się bliźniaczek, wyemancypowana Jola wyszła za mąż, Fela przedwcześnie zmarła, zmieniły się też Zosia i Kazia, mała Tunia wyrosła na piękną pannę. Pojawienie się Rubena, jego wspomnienia i chęć ożywienia przeszłości burzą spokój mieszkanek dworu, ujawniają ich powikłane losy, dramaty, życiowe klęski.

Zrealizowany w 1977 roku, film zyskal wielkie uznanie międzynarodowej publiczności, którego kulminacja była nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny (przegrał z nasyconym polskimi akcentami Blaszanym Bebenkiem Volkera Schlondorffa). Panny z Wilka czarują nie tylko grą aktorską, ale także kunsztem filmowego warsztatu.

Film tez zajmuje w filmografii Andrzeja Wajdy szczególne miejsce jeszcze z innego powodu: ogromny sukces filmu pozwolił Andrzejowi Wajdzie przeforsować dwa lata później projekt, o którym marzył od ponad dziesięciu lat, czyli pod każdym względem wyjątkowego w historii polskiej kinematografii ‚Człowieka z Żelaza’. Wstęp wygłosi reżyser Richard Kwietniowski (Love and Death in London Island oraz Owning Mahowny z Philipem Seymourem Hoffmanen w roli głównej).

Bilety: £5

Więcej informacji: rkapelinski@gmail.com020 7589 0101

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 16 września o godz. 19:30
Ognisko Polskie, 55 Exhibition Road, South Kensington, London, SW7 2PN 

Zapraszamy serdecznie!

Komentowanie zablokowane.niedziela, 29 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART