Literacka Nagroda Nobla dla Aleksijewicz

Utworzono 08 października 2015 przez Agnieszka Zaleska

CQyj0CKW8AANTySSwiatłana Aleksijewicz, białoruska pisarka i dziennikarka została laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury „za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach” – argumentuje Akademia Szwedzka. To już 14. kobieta nagrodzona literackim Noblem.

Aleksijewicz w tym roku została laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. W 2011 r. także dostała Nagrodę im. Kapuścińskiego za „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”.

Swiatłana Alaksandrauna Aleksijewicz urodziła się 31 maja 1948 w Stanisławowie (narodowość białorusko-rosyjsko-ukraińska). Jest krytycznie nastawiona do polityki Alaksandra Łukaszenki. Jej książki na Białorusi znajdują się na czarnej liście. Sama autorka twierdzi, że pisze o ludziach z krwi i kości a nie o Homo sovieticus.

Laureatka nagrody otrzyma 8 mln koron szwedzkich (ponad 1 mln dolarów), dyplom oraz medal. Ceremonia wręczenia nagrody Nobla będzie miała miejsce w grudniu.

Red. VP

Komentuj...

*czwartek, 20 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART