Kneset z wizytą w Auschwitz i Krakowie

Utworzono 22 stycznia 2014 przez Luiza

Pod hasłem „Refleksje o Auschwitz – pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość” w poniedziałek, 27 stycznia w Krakowie spotkają się parlamentarzyści z kilkunastu krajów, m.in. Polski, Izraela, Czech, Grecji, Francji, Estonii, Litwy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Węgier. Uroczysta sesja została zorganizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającego w 69. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Polskiej delegacji przewodniczyć będzie marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Stronę izraelską będzie reprezentować niemal połowa członków Knesetu z przewodniczącym Yuli Edelsteinem na czele, jak również towarzysząca im m.in. grupa ministrów w rządzie Izraela i byłych deputowanych. W skład polskiej delegacji wejdą parlamentarzyści, w tym m.in. członkowie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, którą kieruje posłanka Beata Małecka-Libera. W tej kadencji grupa istnieje od lutego 2012 r. i skupia 26 posłów oraz 6 senatorów. W spotkaniu poświęconym pamięci ofiar Holokaustu uczestniczyć będą też m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz europosłowie. Po obradach planowane są spotkania bilateralnych grup przyjaźni.

Specjalną sesję międzyparlamentarną w Krakowie poprzedzą uroczystości na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W obchodach rocznicowych, które będą czasem refleksji, wspomnień i modlitwy, wezmą udział świadkowie historii – byli więźniowie obozu, przedstawiciele polskich władz, w tym marszałek Sejmu Ewa Kopacz, członkowie Parlamentu Europejskiego, a także wielu gości z całego świata, m.in. parlamentarzyści z Izraela.

Program:

– godz. 13.30: obchody 69. rocznicy wyzwolenia Auschwitz (otwarte dla mediów: akredytacja w Muzeum Auschwitz II-Birkenau)

– godz. 15.00: główna ceremonia upamiętniająca ofiary (otwarte dla mediów, przy Pomniku w Birkenau)

– godz. 17.30: spotkanie międzyparlamentarne w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (otwarte dla mediów: akredytacja w Biurze Praswym Kancelarii Sejmu Kraków)

– godz. 19.30: spotkania bilateralnych grup przyjaźni (zamknięte dla mediów)

​Obsługą medialną uroczystości na terenie byłego obozu Auschwitz zajmują się służby prasowe Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Akredytacje na spotkanie międzyparlamentarne w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu: Redakcje zainteresowane obsługą medialną wydarzenia prosimy o akredytowanie się w Biurze Prasowym Kancelarii Sejmu.

Więcej informacji:

Kancelaria Sejmu: informacja o spotkaniu międzyparlamentarnym (link), akredytacje na spotkanie międzyparlamentarne w Krakowie (link)

Muzeum Auschwitz-Birkenau: informacja o obchodach 69. rocznicy wyzwolenia obozu (link)

Informacja ze strony http://embassies.gov.il

Komentowanie zablokowane.poniedziałek, 20 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART