Kilka słów na temat PAAS

Utworzono 24 września 2013 przez Luiza

Był rok 1986. Nowy Jork. Na spotkanie przy 155 Noble Street przybyła grupa młodych polskich artystów. Nikt z nich nie przypuszczał, że bierze udział w niezwykle ważnym wydarzeniu.

Wspominane, zwykłe zebranie w sprawie działań dla Polonii Amerykańskiej zorganizował poeta i agent ubezpieczeniowy Tadeusz Chabrowski. Planował zorganizowanie klubu szachowego, może brydżowego… Spotkanie przerodziło się w pełną werwy debatę, w wyniku której powołano do życia Polish American Artists Society, czyli Stowarzyszenie Artystów Polskich w Ameryce.

Członkowie PAAS i ich goście podczas bożonarodzeniowego spotkania w galerii

Członkowie PAAS i ich goście podczas bożonarodzeniowego spotkania w galerii

PAAS, na początku był niewielkim klubem plastyka. Szybko stał się profesjonalnym stowarzyszeniem. Obecnie uznawane jest za pierwszą na terenie Stanów Zjednoczonych, profesjonalną organizację polonijną, założoną przez artystów dla artystów. Posiadało własne logo, statut oraz zarząd, na czele którego przez wiele lat stał rzeźbiarz i marszand W. Andrzej Kenda. Członkowie byli kwalifikowani po złożeniu wniosku przez specjalną Komisję, płacili comiesięczne składki i byli zobowiązani działać na rzecz organizacji. Oczywiście warunki te niekiedy dopasowywano do możliwości zgłaszających się osób.

 

 

Plakat Rafała Olbińskiego do Polish American Art Salon

Plakat Rafała Olbińskiego do Polish American Art Salon

Do stowarzyszenia, w najlepszym okresie istnienia, należało ponad 80 artystów. Zrzeszenie skupiało w swych szeregach plastyków, Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia, głównie tych, którzy wyemigrowali z kraju pod koniec lat 70. i na początku 80. XX w. Byli to malarze, rzeźbiarze, ilustratorzy, fotograficy, performerzy. Wiele nazwisk z listy PAAS jest dzisiaj znanych i szanowanych, i to nie tylko na kartach polskiej historii sztuki. Wśród nich wymienić należy takich artystów jak: Ryszard Anuszkiewicz, Andrzej Baranowski, Janusz Bąkowski, Anna Białobroda, Andrzej Czeczot, Zbigniew Dłubak, Marek Grygiel, Ryszard Horowitz, Janusz Kapusta, Jerzy Kubina, Roman Kujawa, Bartek Małysa, Stanisław Młodożeniec, Adam Niklewicz, Rafał Olbiński, Tomasz Olbiński, Barbara Paciorek-Paleta, Tadeusz Parzygnat, Jagoda Przybylak, Julian Stańczak, Stasys, Leszek Szurkowski, Andrzej SETA Szczepaniec, Leszek Świstak, Lubomir Tomaszewski, M. Krzysztof Zacharow, Krzysztof Zarębski, Hanna Zawa-Cywińska i wielu, wielu innych.

Cały tekst Anny Rudek-Śmiechowskiej w najnowszym (50) numerze Vactora Polonii.

 

Komentowanie zablokowane.środa, 1 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART