Hindus Kailash Satyarthi oraz Pakistanka Malala Yousafzai laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

Utworzono 16 października 2014 przez Luiza

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2014 zostali Hindus Kailash Satyarthi oraz Pakistanka Malala Yousafzai. W uzasadnieniu przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland zaznaczył, że laureaci zostali uhonorowani za „walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki” a nagroda „przyczynia się do rozwijania braterstwa między narodami, które Alfred Nobel wymienia w swoim testamencie jako jedno z kryteriów jej przyznawania”.

Malala Yousafzai – 17-latka z doliny Swat na północy Pakistanu, od 11 roku życia prowadzi bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie. W październiku 2012 roku została zaatakowana w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, a po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. Do ojczyzny wrócić nie może, ponieważ talibowie grożą zamordowaniem jej i jej rodziny. Premier Nawaz Shari mówi o niej, że jest „dumą Pakistanu”.

Kailash Satyarthi – 60-letni indyjski obrońca praw dzieci, w latach 80. porzucił karierę inżyniera, by sprzeciwić się wykorzystywaniu pracy nieletnich. Aktywista przyczynił się też do tworzenia wielu ważnych międzynarodowych konwencji dotyczących praw dzieci.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku, zwycięzcę Pokojowej Nagrody Nobla wskazuje Norweski Komitet Noblowski.

Komentuj...

*sobota, 4 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART