Francuskie aromaty

Utworzono 19 czerwca 2013 przez admin

tomasz rudomino

Tomasz Rudomino

Francuzi mają wiele zasług w dziedzinach światowego stylu bycia, na pewno w branży perfumeryjnej, a także mlecznej. W tej pierwszej kwestii wiele nie dodam do ogólnej wiedzy, poza tym, że niedawno odkryłem, iż Balanciaga kolaborował z nazistami, antysemitami, narodowcami i złem wszelakim. No i teraz chyba będę bojkotował Balanciagę, ale fenomenalna, dla facetów w moim wieku, Chanel także pokazała świński charakter w czasie wojny. I czym tu się skrapiać?

Życie nie pozostawia złudzeń, potrzebne są kompromisy. Wedle tej zasady, polski król Henryk Walezy, kiedy mu się w Krakowie znudziło i wziął tron francuski dla siebie, postanowił, że na dworach i w pałacach staną… toalety. Podpatrzył ów wynalazek w Polsce właśnie. Już wtedy Francuzi potrafili pachnieć dwojako. Raz, pięknie przy pomocy jaśminu i piżma, a dwa za sprawą straszliwego obyczaju załatwiania się gdzie popadnie: do kominka albo pod łóżko, za kotarę albo wprost na trawę. W zasadzie nikomu to nie przeszkadzało.

Historia pachnidła jest jak najbardziej doświadczeniem tamtego czasu. Ekskrementy i fetor odpadków były wszak nieodłącznym elementem życia codziennego. W Blois czy Chambord, gdzie kunszt architektury rzucał świat na kolana, brakło miejsca, gdzie spokojnie można było się wypróżnić, a jedzenie nie było na owe czasy lekkie i smakowite.

Kiedy król wpadał z orszakiem, to zabawom i obżarstwu nie było końca. Jak wiemy z własnego doświadczenia, picie i obżeranie się źle wróży naszemu żołądkowi. Ale w dzisiejszych czasach, idziemy w takim przypadku do toalety, zamykamy drzwi, bierzemy Agatę Christie i wyczekujemy końca, bez pośpiechu i ponagleń. A wtedy? (…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)  

Komentowanie zablokowane.niedziela, 29 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART