Francja: Święto Muzyki i polscy artyści

Utworzono 19 czerwca 2015 przez Agnieszka Zaleska

FDM-GG41-RVB_HDŚwięto Muzyki (Fête de la musique) to jedno z najpopularniejszych wydarzeń we Francji. Obchodzone jest 21 czerwca w pierwszy dzień lata, kiedy zmrok zapada później niż zwykle. Nowa okazja do świętowania narodziła się dzięki Marcelowi Landowskiemu, francuskiemu kom- pozytorowi polskiego pochodzenia, a spopularyzował ją ówczesny minister kultury Jack Lang. Pierwsza oficjalna odsłona Święta Muzyki miała miejsce nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Organizatorzy zachęcili Francuzów do pochwalenia się w przestrzeni publicznej swoimi umiejętnościami muzycznymi. Początkowo popularne tylko we Francji, z czasem, święto nabrało międzynarodowego rozgłosu. Obchodzi się je obecnie w 120 krajach. Francuska nazwa „Fête de la Musique” jest nawiązaniem do hasła „Faites de la musique!” – Twórzcie muzykę! Organizowane są w tym dniu koncerty na świeżym powietrzu. W Paryżu każdy zakątek ulicy kryje w sobie muzyczną niespodziankę. Nie zabraknie również polskich muzyków. W III dzielnicy Paryza bedzie mozna posluchac koncertu dwoch polskich zespolow. Na dziedzincu Muzeum Sztuki i Historii Zydowskiej zagraja – Bester Quartet oraz Rzeszow Klezmer Band. Z kolei miasto Longueville zaprasza na koncert polskiego kwartetu smyczkowego – Lutosławski Quartet.

Musée d’Art et d’Histoire du Judaïsme
71, rue du Temple
75003 Paryż

Rzeszów Klezmer Band powstał w 2004 roku w zwiazku z odbywającą się w miejscowej galerii sztuki wystawą, poświęconą twórczości Brunona Schulza. Poprzez polaczenie polskiej, zydowskiej i ukrainskiej muzyki powstaly szczegolne utwory zyskujace popularnosc na swiecie. Zespół wykonał juz ponad 300 koncertów na terenie Polski, Europy i innych kontynentow.

Katarzyna Blat – śpiew

Jacek Anyszek – klarnet

Mateusz Chmiel – klarnet, saksofon

Dariusz Kot – akordeon

Wojciech Jajuga – kontrabas

Kamil Siciak – perkusja

© Rzeszów Klezmer Band

© Rzeszów Klezmer Band

Bester Quartet tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni, ktorzy lacza elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz muzyki kameralnej, gdzie fundamentem jest improwizacja. Grupa ta jest nowym obliczem The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera.

Jarosław Bester – akordeon

Bartłomiej Staniak – skrzypce

Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, duduk, instrumenty perkusyjne

Maciej Adamczak – kontrabas

81

© Bester Quartet

Chapelle de Lourps

Route De Bray-sur-Seine

77650 Longueville

21 czerwca w Longueville (niedaleko Provins w południo-wschodniej części regionu Île-de-France) zagra kwartet smyczkowy Lutosławski Quartet z Wrocławia. Zagraja utwory J. Haydna (1732-1809), Pawla Mykietyna (1971) i Karola Szymanowskiego (1882-1937). Polskich muzyków będzie można posłuchać od godziny 16:00 do 18:00. Wstęp jest bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji miejsca pod numerem: 06 89 87 50 21. Koncert polskiego kwartetu odbywa się w ramach Święta Muzyki oraz 16. edycji Spotkań Muzycznych ProQuartet, prezentujących od 17 maja do 28 czerwca, 9 koncertów na południu departamentu Seine-et-Marne.

Lutosławski Quartet

Bartosz Woroch, skrzypce

Marcin Markowicz, skrzypce

Artur Rozmysłowicz, altówka

Jan Skopowski, wiolonczela

Quatuor Lutoslawski© © Marekszczepanski.com

© Lutosławski Quartet

A.Z.

Komentuj...

*piątek, 3 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART