Francja: Dzień Ojca

Utworzono 21 czerwca 2015 przez Agnieszka Zaleska

 

 

ŚwiętoCapture d’écran 2015-06-21 à 17.19.04 wyrażające szacunek dla ojców jest obchodzone co roku w wielu krajach na świecie. W zależności od państwa daty mogą się różnić. I tak na przykład w Polsce Ojcowie świętują 23 czerwca.

Z kolei we Francji, dzień ten przypada w trzecią niedzielę czerwca – miesiąc po Dniu Matki. W ten samym czasie świętuje się w USA, Wielkiej Brytanii czy Holandii. W niektórych krajach katolickich, np we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii Ojcom składa się życzenia 19 marca w dzień św. Józefa. W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada.

 

 

Tradycja komercyjna obchodzenia tego święta nad Loarą wywodzi się od producenta zapalniczek Flaminaire, który to przypominając o fête des pères, zachęcał w kampanii reklamowej do obdarowania swoich ojców zapalniczką. Święto wpisało się od 1952 roku na stałe do francuskiego kalendarza. Na szczęście pomysł na prezent uległ ewolucji.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Ojca, którego data przypada w tym roku we Francji w Święto Muzyki! Podwójna okazja do świętowania.

publicite-flaminaire-1953-fete-peres@2x
Reklama Flaminaire z lat 50-tych, fot. domena publiczna

Komentuj...

*sobota, 4 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART