Francja: atak terrorystyczny w Saint-Quentin-Fallavier

Utworzono 26 czerwca 2015 przez Agnieszka Zaleska

domena publiczna Isère-NordNa terenie fabryki chemicznej Air Products w Saint-Quentin-Fallavier w regionie Isère miał miejsce wybuch butli gazowych. Na miejscu znaleziono ciało pozbawione głowy, pokryte napisami. Na chwilę obecną,  jedna osoba nie żyje, dwie są ranne. – To był atak o charakterze terrorystycznym – potwierdził prezydent François Hollande.

Według informacji przekazanych przez szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bernarda Cazeneuvea’a sprawca został schwytany. Jak informują francuskie media jest nim Yassin Salhi, 35-letni mieszkaniec regionu liońskiego, znany francuskim służbom bezpieczeństwa. Według relacji AFP napastnik miał przy sobie flagę Państwa Islamskiego, z którym się utożsamiał. Sprawca najprawdopodobniej posiadał wspólników. Kilka osób zostało zatrzymanych na przesłuchania przez francuskie służby. Według doniesień prasowych na teren zakładów produkcyjnych firmy Air Products w Saint-Quentin-Fallavier wjechał samochód z dwiema osobami, po czym doszło do eksplozji zbiorników gazowych. W pobliżu zakładów znaleziono także ciało pozbawione głowy. Z kolei na ogrodzeniu obiektu znajdowała się zawieszona głowę pokrytą arabskimi napisami. Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa i próby popełnienia morderstwa przez grupę powiązaną z terroryzmem.

Poza Francją terroryści zaatakowali dzisiaj dwa inne kraje. W Tunezji doszło do zamachu w dwóch hotelach (Soviva i Imperial Marhaba) w Sousse. Tunezyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że zginęło co najmniej 27 osób, w tym napastnik. Nie wiadomo jednak, czy wśród ofiar znajdują się Polacy. Z kolei w Kuwejcie, śmierć poniosło co najmniej 25 osób, a ponad 200 – zostało rannych w wyniku samobójczego ataku bombowego na szyicki meczet, w którym przebywało w czasie zamachu około dwóch tysięcy wiernych. Do zamachu bombowego przyznają się bojownicy Państwa Islamskiego.

Red. VP

Komentuj...

*poniedziałek, 14 października, 2019

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART