Dziennik Macieja Morawskiego, 9 stycznia 2018 r.

Utworzono 09 stycznia 2018 przez Red. VP

Wielką wagę (!) ma dobiegająca już końca wizyta prezydenta Emmanuela MACRONA w Chinach. Prezydent Francji zapowiedział, iż będzie Chiny odwiedzał co rok (!!), i że stawia na rozbudowę współpracy Chin nie tylko z Francją, lecz z całą UNIĄ EUROPEJSKĄ.

Macron najwyraźniej też liczy na Chiny w tak zwanej „bitwie klimatycznej”, na której wyniki negatywnie wpływa linia postępowania prezydenta Trumpa!

Macron także wyraźnie poparł kolosalny projekt prezydenta Xi Jinpinga, zmierzający do stworzenia „nowego szlaku jedwabnego”, mającego kosztować 1000 miliardów dolarów!!??? Projekt budowy dróg, portów, szybkich linii kolejowych, a to celem ułatwienia kontaktów gospodarczych Chin z wielu krajami świata. Ale – jak chyba jasno wynika ze słów Macrona – „NOWY JEDWABNY SZLAK NIE MOŻE BYĆ DROGĄ JEDNOKIERUNKOWĄ. (Co oznacza /?/, że ta współpraca gospodarcza z Chinami ma być korzystna nie tylko dla nich, lecz także dla Europy.

Jedno chyba oczywiste. MACRON wyraźnie stawia na wielkiej wagi alians Chin z Francją i z Unią Europejską!!! Jasno dostrzega potęgujące się znaczenie Chin w świecie… Chce rozwijać OBOPÓLNIE KORZYSTNĄ współpracę Francja-Chiny, Unia Europejska-Chiny!

Co do drażliwego tematu respektowania w Chinach praw człowieka, to – jak się zdaje – prezydent Macron poruszy go w prywatnych dyskusjach z Xi Jinpingiem!

Gdy chodzi o Polskę, to – jak dał do zrozumienia już jakiś czas temu (listopad 2015), po swej udanej wizycie w Chinach, Prezydent Andrzej Duda – nasz kraj ma szansę bardzo rozbudować swą współpracę z tym mocarstwem! A w czerwcu 2016 roku wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce potwierdziła znaczenie nowego otwarcia, jakie dzięki Dudzie nastąpiło w stosunkach polsko-chińskich… Teraz istotne, by szybko iść naprzód tą drogą; by rozbudować wzajemną wymianę gospodarczą; by Polska stała się jedną z czołowych baz w swym regionie owego jedwabnego szlaku i jego technicznych infrastruktur…

Wracając do obecnej wizyty Macrona w Chinach, to mym zdaniem może mieć ona dwa rezultaty. Po pierwsze, pewne zrównoważenie (?) obecnie dla Francji niekorzystnego bilansu francusko-chińskiej wymiany handlowej (deficyt w roku 2016: 30 miliardów euro???). Po drugie, wizyta ta uwidacznia – podkreślę raz jeszcze – stale wzrastające w świecie znaczenie Chin!!!

Kończąc dodam, że już w XVI-tym i XVII-tym wieku działalność misyjną prowadzili w Chinach polscy jezuici: Michał Boyma, Mikołaj Smogulecki, Andrzej Rudomimy, J.C. Bąkowski… Następnie w XX-tym wieku za PRL społeczeństwo polskie widziało w Chinach mocarstwo stanowiące w pewnych okresach jakby przeciwwagę dla Rosji… Co też istotne, to fakt, że Polacy wysoko cenią długowiekową chińską kulturę, mają autentyczną sympatię do tego wielkiego narodu, do jego wysoce prastarego filozoficznego podejścia do życia, skłonności do medytacji, kultu rozwagi oraz szacunku dla starców, poszanowania dla przodków, kultu wynalazczości. Dodam tylko: naprawdę warto, by Polacy lepiej poznali Chiny, z tym wielkim narodem związali się nie tylko gospodarczo (!), lecz też zapoznając się z jego tak godnymi uwagi: historią i kulturą!

Tyle od ręki na dziś.

Komentuj...

*czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART