Dziennik Macieja Morawskiego, 9 lutego 2017 r.

Utworzono 09 lutego 2017 przez Red. VP

Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego, zwany Rodyjskim i Maltańskim wchodzi teraz, przezwyciężywszy kryzys, na drogę nowego, wielkiego rozwoju. Mgr Giovanni Angelo Becciu, substytut do spraw ogólnych w Sekretariacie Stanu (jakby watykański wicepremier) został mianowany delegatem papieskim przy Zakonie Maltańskim. Ma on ponoć (?) położyć nacisk na fakt, że ów Zakon jest właśnie zakonem, a nie tylko jakimś towarzysywem dobroczynnym… Ma zacieśnić zakonne szeregi, zapewne zwiększyć rolę kapelanów Zakonu, dokonać pewnej odnowy… Wedle pogłosek obiegających Rzym, Albrecht Freicher von Boeselager, przywrócony przez Ojca Świętego Wielki Kanclerz Zakonu jest zdania, że „w Zakonie panuje duch braterstwa i że najwyższą energią spełniać on będzie swą trudną misję…”. (Bardzo istotnymi są np. działania Zakonu na Bliskim Wschodzie…).

Co do 200 .oburzających afiszy, jakie jakieś anonimowe siły rozwiesiły w Rzymie, afiszy ponoć wrogich Ojcu Świętemu i jego decyzjom dotyczącym Zakonu, to moi rozmówcy kładą naciski na fakt, że zapewne chodzi o „jakąś antykościelną prowokację”. Jak wiadomo, nasz ukochany Kościół ma wrogów. Chcą oni siać zamęt. Nie na rękę im są stale potęgujące się znaczenie Kościoła i jego wielki autorytet moralny.

Z kolei dodam, że ja – stary dziennikarz katolicki – w pełni zdaję sobie sprawę z tego, że trzeba prowadzić wytrwałą, mądrą i godną walkę z „mącicielami”, z wrogami Kościoła. To nasz obowiązek! Trzeba mocno uwydatniać nasze dyktowane nauką ewangelii postawy, nasze braterstwo ponad podziałami, naszą „zwartość” i szlachetną wolę bardzo otwartego dialogu…

Kończąc odnotuje, iż najwyższym szacunkiem otaczam postawy i myśl tego wybitnego teologa, niegdyś związanego z UKSW, Naczelnego Kapelana Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, Biskupa Łowickiego, profesora dr hab. Andrzeja DZIUBY! Podkreśla on w ślad za Janen Pawłem II, że relacja między kulturą a prawdą jest podstawowa…! Ten tak wybitny kapłan w strukturach Konferencji Episkopatu Polski pełni kluczową w mym pojęciu funkcję przewodniczego Rady Naukowej. I co istotne, jest członkien zespołu do spraw kontaktów z Episkopatem Francji… Jak między innymi świadczy o tym piękny list, jaki odeń dostałem w grudniu ubiegłego roku, w związku z nadaniem mi przez francuskiego Ministra Kultury komandorii Orderu Sztuki i Literatury – otacza on swą opieką w duchu jedności zakonnej wszystkich Zakonu członków!

Komentuj...

*czwartek, 27 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART