Dziennik Macieja Morawskiego, 9 czerwca 2017 r.

Utworzono 09 czerwca 2017 przez Red. VP

Zwykle każdy kolejny odcinek mego dziennika poświęcam jednenu tematowi… Dziś tak się składa, że okoliczności narzucają mi kilka różnych tematów… Zacznę od odnotowania, że wczoraj Le Figaro na stronie czwartej, lecz w rzucającym się w oczy dużym tytule doniosło, że „Pałac Elizejski” (czyli prezydent!!) MET SUR PIEDS SA „TASK FORCE” ANTI-DAECH. Podtytuł dość jasno precyzuje, że złożony z dwudziestki analityków narodowy ośrodek walki z terroryzmem będzie koordynować walkę z tym zagrożeniem, zadba o pełną współpracę różnych do tego powołanych slużb. Lecz ów ośrodek nie będzie bezpośrednio kierować działaniem operacyjnym owych służb… Cieszy mnie, że – jak się zdaje – teraz rozwinie się nareszcie poważna, naukowa analiza całego zagadnienia terroryzmu, jego podłoża socjopsychologicznego i przewidywalnych ewolucji terrorystycznych posunięć, możliwości krwawych działań na wielką skalę, dalej: ewentualnych reakcji naszych społeczeństw na takie siejące panikę, stawiające sobie za cel właśnie sianie paniki ZBRODNICZE ZAGRANIA… WSZAK JEDNYM Z CELÓW TERRORYZMU NIEWĄPLIWIE JEST POGRĄŻANIE ŚWIATA ZACHODNIEGO W CHAOSIE… Z KOLEI UWYDATNIĘ WIELKIE MOŻLIWOSCI POWAŻNEJ, NAUKOWEJ, OPARTEJ TAKŻE NA RACHUNKU PRAWDOPODBIEŃSTWA A N A L I Z Y!!! JAK PONOĆ TYLKO POŁŻARTEM MAWIA PEWIEN UCZONY, WSZYSKO MOŻNA WYLICZYĆ…

Ojciec mój niekiedy stwierdzał, że gdy obserwuje najnowszą historię, uderza go, ile klęsk miało u swego podłoża brak przezornosci i ZDOLNOŚCI PRZEWIDYWANIA… Wskazywał na fatalne dla nich w skutkach błędy umysłowe np. monarchów, którzy w gruncie rzeczy ze swego punktu widzenia bezsensownie rozpętali wojnę w roku 1914-tym… Chętnie wspominał, że na początku lat trzydziestych PIŁSUDSKI mawiał: „Niestety beze mnie oni nie dadzą sobie rady, nie dojrzą, jak sprawy stoją…”. Ojciec twierdził też, że „Hitler to był narwaniec, dynamiczny, lecz niezdolny własnej klęski przewidzieć… A Stalin to był policyjny psychopata pozbawiony zdolności zbudowania trwałego i rozsądnego, trwałego imperium….”.

Jedno mym zdanim pewne. Teraz w oparciu o współczesną wiedzę, i przy sporej roli pomocniczej kalkulacji elektronowej, jest szansa na to, by sporo przewidzieć… Dodam tu tylko, że – jak słyszę – pewni przemądrzy milionerzy już sobie na wszelki wypadek budują w Silicon Valley prywatne schrony (???).

Tyle dziś na ten KLUCZOWY temat, do którego rzecz jasna wrócę…

A teraz zgoła co innego. Wczoraj, po ciekawym spotkaniu w Ambasdziee RP z Ministrem Waszczykowskim, odbyłem długą rozmowę z tym wielkim i autentycznym patriotą, jakim jest prezes Roman Czajka, ofiarny i szlachetny działacz polonijny. Roman Czajka mnie i Piotra Witta swym autem – po drodze na chwilę zatrzymaliśmy się przed domem na 174, rue de l’Unversité, w którym od piewszej połowy lat pięćdziesiątych do roku 1969 mieściła się nasza emigracyjna ambasada Wolnej Polski. Mieszkali tam też moi rodzice i ja… Ojciec dzień w dzień tam urzędował wraz z radcą Totusiem Parczewskim… Ruch był niesamowity, wielu gości z Polski, np. Jerzy Zawieyski, Kostek Łubieński, pani profesor Skargam, profesor Skubiszewski, Jacek Woźniakowski i dziesiątki innych… Komisja – w składzie: mój ojciec, Stanisław Gebhardt i radca Parczewski – przyznawała niektórym spośród nich spore zapomogi stypendialne… Ową „ambasadę” odwiedzali też Polacy z całego świata, np. Edward Raczyński, Generał Anders, Jan Nowak, Zygmunt Michałowski i inni., a także wielu paryżan: Kot Jeleński, Józef Czapski, Czesław Miłosz, Marian Czarnecki, Stanisław Paczyński, hr. Anna de Gontau-Biron, Dolly Ledóchowska oraz prawie że dzień w dzień tak czynna i ofiarna Ada Romer…

Owa AMBASADA WOLNEJ POLSKI BYŁA WIELCE AKTYWNA: walczyła o wolnośc kraju, mobilizowała prasę francuską w obronie Polaków prześladowanych w kraju. Pomagała dziesiątkom rodaków. Staraniem profosora Habielskiego, mają teraz ukazać się tajne raporty mego ojca, zdające regularnie sprawę z działalności tej ambasady… A prezes Czajka jest skłonny podjąć szeroką akcję podtrzymania pamięci o tej zapomnianej AMBASADZIE WONEJ POLSKI!!!

Komentuj...

*środa, 19 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART