Dziennik Macieja Morawskiego, 8 stycznia 2018 r.

Utworzono 08 stycznia 2018 przez Red. VP

Kilka osób interesuje się owym mającym się odbyć w lutym w Paryżu spotkaniu w ambasadzie RP, o którym ostatnio już pisałem. To spotkanie, które zapoczątkować ma wykład słynnego profesora HABIELSKIEGO o przez niego opracowanych dla wydania w IPN tajnych, rewelacyjnych raportach mego ojca – raportach, które przez LATA NIECHĘTNY DYPLOMACJI EMIGRACYJNEJ KRĄG PRZYJACIÓŁ MSZ-etu PRL LEKCEWAŻYŁ, PONOĆ (?) UWAŻAŁ, ŻE OWE RAPORTY SĄ BEZ ZNACZENIA – PODOBNIE JAK CAŁA DYPLOMACJA EMIGRACYJNA (TAK NP. W KAŻDYM RAZIE PEWIEN NAUCZYCIEL HISTORII Z W-WY TELEFONICZNIE MI DONIÓSŁ, DODAJĄC, ŻE W PEWNYCH KOŁACH NADAL SIĘ MÓWI O BYŁYCH OBSZARNIKACH I REAKCJONISTACH.

Jak wiemy, w czasie tego spotkania mają być wyświetlane 2 filmy: o mym ojcu i o mnie, oraz – jak się zdaje – ma się odbyć na zakończenie debata. OTÓŻ PONOĆ (?) CAŁA TEMATYKA CELOWEGO PRZEMILCZANIA PEWNYCH TEKSTÓW I FAKTÓW, LEKCEWAŻENIA PEWNYCH LUDZI, NP. LEKCEWAŻENIE NAS – WETERANÓW ZIMNEJ WOJNY, JEST ZNANA PRZEZ SZLACHETNEGO PREZYDENTA DUDĘ I JEGO ZESPÓŁ (???).

Z kolei podkreślę, bo to bardzo istotne, że mój ojciec był człowiekiem dialogu i wysoce wyrozumiałym; chętnie prowadził przyjacielski dialog z przyjezdnymi z kraju różnych orientacji, np. z ludźmi koła poselskiego ZNAK: Jerzym Zawieyskim, naszym kuzynem Kostkiem Łubieńskim, ze Stanisławem Stommą…, dalej: z licznymi naukowcami, takimi jak wielce wybitni bracia Skubiszewscy, jak Barbara Skarga, jak inni profesorowie, oraz z literatami, jak Tadeusz Breza… Ojciec mój, w „przeciwieństwie do pewnych sfer polskiego Londynu”, pozytywnie odnosił się do Czesława Miłosza. Ważne też, iż Generał de Gaulle cenił mego ojca, oraz że ojciec miał od lat ustaloną reputację stuprocentowego przyjaciela Francji… Ojciec mój i jego dwaj najbliżsi paryscy przyjaciele: Józef Czapski i Kot Jeleński, to ludzie, którzy najwyraźniej stawiali na „EUROPĘ NA FRANCUSKIM SOSIE”, to jest opartą na wolnościowych wartościach francuskiej kultury politycznej…

Myślę, że jest rzeczą wielkiej wagi, by uwydatniać zasługi owego całego kręgu emigracji walczącej o wolność Polski i polskiej kultury… Uważam, że w tym boju rola ludzi takich jak Józef Czapski, Kot Jeleński czy Kajetan Morawski była sporej wagi!!! No i ogólnie biorąc, bardzo ważna była rola DYPLOMACJI EMIGRACYJNEJ, de facto skupionej wokół jej – powiedziałbym – naturalnego szefa, b. ministra spraw zagranicznych, generała Sikorskiego Edwarda Raczyńskiego, męża stanu o międzynarodowym autorytecie!!!

Chciałbym, aby to lutowe paryskie spotkanie w ambasadzie RP było okazją do wszczęcia szerokiej akcji podkreślania znaczenia emigracyjnej dyplomacji w walce o wolność Polski! Jej tak wielkiej roli w Hiszpanii (ambasador Józef Potocki, mający kluczowe kontakty np. z prezydentem USA Kennedym i z generałem Franco), przy Watykanie (Kazimierz Papee), w Bejrucie (Zygmunt Zawadowski), itd., itd. W Warszawie jeden z bardzo wybitnych senatorów ostatnio wspominał mi, że jest mowa o umieszczeniu skromnych tablic na domach, gdzie mieściły się emigracyjne ambasady. Podobną myśl wysuwa zasłużony działacz polonijny, prezes Roman Czajka…
Jest też mowa o stworzeniu specjalnego wysokiego odznaczenia dla tych cudzoziemców, którzy oddali polskiej emigracji walczącej o wolność znaczne usługi. Ja z miejsca podałem profesora Henriego Mazeaud, męża stanu Gastona Palewskiego, dyplomatę wysokiej rangi Jeana Laloy, Roberta Rochefort, b. szefa gabinetu Roberta Schumana, a także ojca Charlesa Huvenne SJ (Conférence Olivaint, „uniwersytety letnie” dla młodzieży z KIK-u warszawskiego na wyspie Port Cros – Morze Śródziemne, okolice Tulonu…).

Podałem też radcę kulturalnego ambasady niemieckiej w Paryżu, Bernharda von Tieschowitza (lata pięćdziesiąte), który wiele ułatwiał Polakom gdy chodziło o takie czy inne stypendia…, itd., itd.

Komentuj...

*wtorek, 21 maj, 2019

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART