Dziennik Macieja Morawskiego, 8 czerwca 2017 r.

Utworzono 08 czerwca 2017 przez Red. VP

Nasza – w swych działaniach jak się teraz dość powszechnie w mym prasowym środowisku podkreśla, niezwykle sprawna ambasada RP w Paryżu – niewątpliwie dobrze zorganizowała wczoraj rozpoczętą wizytę ministra spraw zagranicznych RP, Witolda WASZCZYKOWSKIEGO w stolicy Francji. Ten nasz minister już tu przeprowdził dużej wagi rozmowę z ministrem Yves’em LE DRIAN, obecnym szefem francuskiej dyplomacji. Rozmowę mającą na celu pchnięcie na tor „nowego otwarcia” relacji francusko-polskich. Jeśli dobrze zrozumiałem, te wczorajsze rozmowy zaowocują też może już w sierpniu 2017 roku spotkaniem obu prezydentów: MACRONA i DUDY. Wszak MACRON wysuwa ciekawe koncepcje dotyczące przyszłości UNII EUROPEJSKIEJ –koncepcje, które winny być przedyskutowane i UZGODNIONE z Polską, tym od lat najwierniejszym (!!!) Francji sojusznikiem… (Na marginesie odnotuję tu także, iż również teraz brana jest pod uwagę sprawa mającej swą siedzibę w Warszawie (Plac Europejski 6) agencji obrony granic Europy, FRONTEX, której rola także mym skromnym zdaniem winna wydatnie zostać zwiększona…).

Co skądinąd wielce istotne, poruszając w Paryżu dotykający całej Europy problem imigracji, Minister WASZCZYKOWSKI mocno uwydatnił fakt, że do Polski nieustannie napływa wielka fala imigrantów ze Wschodu naszego kontynentu… O tym nie wolno zapominać… (MOIM ZDANIEM stawia to Polskę w szczególnej sytuacji, i w pewnej mierze uniemożliwia jej przyjmowanie uchodźców z np. Syrii).

Uderzyło mnie też, iż Minister Waszczykowski niewątpliwie przywiązuje wielką wagę do dalszego rozwoju dwustronnych stosunków Polska-Francja i na ten temat wypowiada się z wyraźnym optymizmem!!!
Wracając do paryskiej wizyty ministra, że – o ile wiem – bierze on w ten czwartek w Paryżu udział w ważnych obradach OECD…

Następnie, stąd Witold WASZCZYKOWSKI ma udać się od USA na pogrzeb najbliższego PRZYJACIELA mego śp. DYREKTORA, OPIEKUNA i NAUCZYCIELA (któremu tak wiele zawdzięczam; który „przekształcił mnie” w sprawnego dziennikarza informacyjnego, „szpiona” – jak mówili PRL-owcy RADIA WOLNA EUROPA) Jana NOWAKA JEZIORAŃSKIEGO, na pogrzeb tak i mi siłą rzeczy bliskiego „ZBIGA” BRZEZIŃSKEGO… Na tym pogrzebie Witold WASZCZYKOWSKI zapewne spotka członków mej rodziny, np. cenionego warszawskiego adwokata ZBYSZKA ROMANA (syn śp. mego drogiego przyjaciela, Andrzeja Romana herbu Ślepowron oraz mąż Anny Marii z Reiffów, wnuczki mego styjecznego brata).

Anna Maria też rzecz jasna będzie na owym pogrzebIe, wszak jej mąż, ów Zbyszek ROMAN, to chrzestny syn i bardzo bliski krewny tak dbałego o rodowe tradycje ZBIGA!!

(Ostatni raz widziałem Zbigniewa Brzezińsiego 6 7 2010 roku właśnie na ślubie Zbyszka i Anny Marii w przepięknym pałacu w Małej Wsi 9 (powiat grójecki).

Może przypomnę tylko jeszcze, że w grudniu 1976 podarowałem „ZBIGOWI” jeden z przyjaznych listów, jakie General de Gaulle adresował od czasu do czasu do mego ojca…

Kończąc dodam, że minister WASZCZYKOWSKI spotkał się tu w Paryżu z grupą polskich dziennikarzy. W rozmowie z nami mym zdanien wykazał się naprawdę wielkę klasą, rzetelnym, mądrze wyważonym i jasnym ujmowaniem problemów…
Może jeszcze jedno: po tej „zbiorowej rozmowie” z Ministrem, miałem okazję zamienić słów kilka z polskim dyplomatą, którego także niezwykle (!!!) cenię, z obecnyn CHARGÉ D’AFFAIRES we Francji, ambasadorem tytularnym Dariuszem WIŚNIEWSKIM… Zawsze ja – były emigracyjny dyplomata, b. współracownik dwóch kolejnych delegatów legalnego Rządu RP: Xawergo Reya i Jerzego Ursyna- Niemcewicza – przypominam sobie słowa mego Ojca, który był zdania, że nasz tak sprawny MSZ winien stanowić jakby JEDNĄ, WIELKĄ i BRATERSKĄ RODZINĘ, RODZINĘ RZECZ JASNA NA SŁUŻBIE OJCZYŹNIE!!!

Komentuj...

*wtorek, 18 czerwiec, 2019

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART