Dziennik Macieja Morawskiego, 7 września 2016 r.

Utworzono 09 września 2016 przez Red. VP

DSC02282 Moim zdaniem, nie można całkowicie wykluczać, iż dżihadyści, że ta czy inna grupa skrajnyh islamistów dokona niezadługo (?) jakiejś spektakularnej akcji terrorystycznej na modłę tego, co zaszło w USA 11 września 2001 (od owego krwawego wydarzenia w przyszłą niedzielę minie 15 lat) – lecz w spotęgowanym stylu. Przed kikunastu laty zwany Sfinksem genialny francuski general Jeannou Lacaze (1924-2005) jasno wskazywał, że terorryzm to nadchodząca, to współczesna forma wojny (i ponoć dodawał, że sztabom i mężom stanu niełatwo jest to zrozumieć).

W mym pojęciu jedno jest pewne. Zachód (może poza USA) zupełnie(!) nie jest na takie zagrożenie przygotowany… Co prawda – jak się zdaje – nowy niemiecki plan obrony cywilnej de facto jednak bierze pod uwagę miecz Damoklesa terroryzmu. Ale Niemcy mają wyjątkowo ostrożnego i inteligentnego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maizière. A niemiecki wywiad BND dużo wie i ma wysoce wykształconych ekspertów od przewidywania. Tak, Niemcy to pod tym względem w Unii Europejskiej chyba wyjątek.

Jedno w mym odczuciu pewne. Nie można całkowicie wykluczać terroryzmu chemicznego czy atomowego, ataków na siłownie jądrowe, użycia przez zamachowców dronów, czy też wielkiego cyberataku!

Tak, nie można całkowicie(!) wykluczać tym razem terrorystycznej, jakby trzeciej wojny światowej… Rzecz jasna nie jest to do końca pewne, ale być może już za rogiem czai się takie zagrożenie…

Jedno natomiast pewne! Czekać nas mogą różnorakie ponure niespodzianki. W mym pojęciu, w obliczu całokształtu różnorakich zagrożeń, ważne, byśmy pogłębiali swą wiarę i szli po drodze wytyczanej przez jakże braterskiego i wszystko dostrzegającego, tak mądrego papieża Franciszka – papieża, który naucza nas jak stawić czoła wszelkim zagrożeniom niesionym przez obecne czasy, okres wielkich, zaskakujących przemian… No i jeszcze jedno. W naszym ukochanym Kościele tymi, którzy mają prawdziwą wiedzę – powiedziałbym, także futurologiczną – są Jezuici, nie od dziś liczący w swym gronie wysokiej klasy uczonych i znawców, również nauk ścisłych, takich jak np. (lecz naturalnie nie tylko) astromomia.

Wracając do problemu wojny terrorystycznej, to zaskakujące wydarzenia są zawsze możliwe! Pamiętajmy, że na przykład swego czasu nikt nie przewidział ogromu karastrof, jakimi były dwie wielkie wojny światowe… Już wówczas rządzący krajami Europy mężowie stanu dali się przez bieg wypadków całkowicie zaskoczyć!

Korekta: AP

Komentuj...

*piątek, 21 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART