Dziennik Macieja Morawskiego, 7 maja 2017 r.

Utworzono 08 maja 2017 przez Red. VP

Dziś druga tura wyborów prezydenckich we Francji. Zaraz po godzinie dwudziestej podane być mają ich wyniki. Chyba nie należy spodziewać się niespodzianek? Mój sąsiad mówi mi: „Nie będę się bez powodu fatygować chodzeniem do lokalu wyborczego: zwycięstwo Macrona podobno całkowicie pewne…”.

A pewna dama, też z mej ulicy, tłumaczy mi: „Trzeba już myśleć o 10. czerwca – o wyborach parlamentarnych. My, „Republikanie” („Republikanie” to wielkie stronnictwo – prawe centrum, którego kandydat odpadł w pierwszej turze) musimy wprowadzić do parlamentu jak największą liczbę naszych deputowanych! Twardo bronić naszej linii. Zapobiec temu, by z jednej strony Front Narodowy miał wielką grupę deputowanych, z drugiej strony temu, by Macron za bardzo trzymał się linii zbliżonej do polityki jego przyjaciela (?) Hollande’a…”. (Koniec cytatu). Tak, jedną z zagadek stanowi fakt, ilu deputowanych po obecnym wzroście wpływów FN Marine Le Pen zdoła wprowadzić do parlamentu… Opine w tej dziedzinie są bardzo (!!) różne… Samo narzuca się pytanie, czy i w jakim stopniu FN będzie mógł „blokować” parlament…

A co my – bojownicy o WIĘCEJ FRANCJI W POLSCE I POLSKI WE FRANCJI mamy teraz robić? Odpowiedź prosta: KONTYUNOWAĆ NASZ BÓJ W SŁUŻBIE FRANKOFONII, nasz w interesie POLSKI BÓJ O EUROPĘ NA FRANCUSKIM SOSIE, ZABIEGAĆ O DALSZE „JUMELAGES” MIAST FRANCJI I POLSKI (szczególnie na sercu leży mi, by doprowadzić do „JUMELAGE” – do współpracy z jakimś miastem Francji mego rodzinnego Kościana, tak bogatego tradycją wielkich współbudowniczych przyjaźni Francja-Polska, takich jak baron cesarstwa Francji (za udział w bitwie pod Ratyzboną) mój prapradziad generał Dezydery Chłapowski, zwany za Napoleona „czupurnym Dezyderkiem; jak ambasador Alfred Chłapowski (Paryż 1924-1936); jak „Kademor” – Kajetan Dzierżykraj-Morawski, ambasador wolnej RP przy rządzie Francji (1943-1969!!!)… Myślałem o „jumelage” Kościana z Boulogne-Billancourt albo np. z Chaville… Ale prezes Roman Czajka jest zdania, że trzeba nieco poczekać. Teraz tu wybory! Moment nie jest odpowiedni!

Komentuj...

*czwartek, 2 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART