Dziennik Macieja Morawskiego, 7 czerwca 2018 r.

Utworzono 13 czerwca 2018 przez Red. VP

Dziś odnotuję tylko, że dr hab. profesor Aleksander Woźny, wybitny spec w dziedzinie historii wywiadów i wojskowości, we wtorek mi napisał: „Znalazłem w raporcie płka Witolda Morawskiego z 1929 roku tekst świadczący, że miał on dobre rozpoznanie w dziedzinie niemieckich poglądów operacyjnych na wypadek przyszłej wojny, Pułkownik Morawski dowodził: Działania wojenne rozpocznie lotnictwo gotowe od pierwszej godziny, które zniszczy lotnictwo przeciwnika… Po zniszczeniu lotnictwa przystąpi do niszczenia centr wytwórczości kraju nieprzyjacielskiego, węzłów komunikacji, ośrodków mobilizacyjnych”.

Ja pamiętam, że wuj Witold Morawski w r. 1939 odwiedzał mego ojca u nas w Warszawie na Zimorowicza 4, wracając z posiedzeń w sztabie RYDZA (na które przyjeżdżał ze Lwowa); stwierdzał, że nie wie, czy się śmiać, czy płakać. Rydz i jego oficerowie zupełnie nie doceniali zagrożenia, jakie stanowiły niemieckie dywizje czołgowe. Natomiast podkreślali operatywność naszej kawalerii!!! Nie chcieli uznać, że niemieckie czołgi mogą w ciągu tygodnia zagrozić Warszawie!

Z ostatniej chwili: czytelnik pyta mnie o artykuł b. pułkownika UOP-u, Waldemara MASZENDY, pt. MÓWILI W WOLNEJ, z którego wyjątki przytoczyłem wczoraj. Potwierdzam, że ten świetny tekst ukazał się w GAZECIE OBYWATELSKIEJ Kornela MORAWIECKIEGO nr 159 (2-15 lutego 2018). Tyle na dziś.

Komentuj...

*czwartek, 2 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART