Dziennik Macieja Morawskiego, 7 czerwca 2016 r.

Utworzono 07 czerwca 2016 przez Red. VP

Morawski foto 1 (1)Ciekawa  rozmowa o przyszłości Domów Spokojnej Starośći. Nasz Dom w Lailly-en-Val,  mieszczący się w dawnej siedzibie książąt de Lorge, w Château Fontpertuis w Dolinie Loary  jest położony 150 km od Paryża. Przez długie lata schronienie w nim znajdowali nasi starzy wojskowi i  bojownicy polskiej emigracji politycznej: pierwszym pensjonariuszem Domu był admirał Unrug  we wrześniu 1939 dowódca bohaterskiej obrony Helu!

Wtedy, przed laty, pensjonariuszami tego polskiego Domu byli de facto tylko Polacy! Odwiedzało go też nieraz na kilka czy kilkanaście dni szereg czołowych polskich osobistości, np. Edward Raczyński czy Józef Czapski z siostrą Marynią. Zresztą Dom, by uczcić pamięć o nim, organizował do niedawna kilkunastodniowe warsztaty artystyczne im. Józefa Czapskiego, zapraszając grupę studentów Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy zwiedzali owe przepiękne okolice i wiele malowali…

Obecnie w Polskim Domu Spokojnej Starości przebywają głównie pensjonariusze Francuzi  Polaków tylko około dziesiątki… W Paryżu na przykład są starzy Polacy wymagający opieki,  nie chcą oni jednak oddalać się od rodziny i przyjaciół.

Jak słyszę, nad całą tą problematyką pracują obecnie naukowcy-eksperci. Rzecz w tym, by „puścić z ruch łatwy w obsłudze system codziennego, mającego miejsce o określonej godzinie, dialogu „ekranowo-internetowego” pensjonariuszy i ich rodzin czy przyjaciół, żyjących np. o setki kilometrów od Lailly-en-Val… Sprawa ponoć żywo interesuje pewne kręgi poważnych speców od tych zagadnień. Zjawisko starzenia się ludzkości, związane z nim zapotrzebowanie na Domy dla Starców; dotyczące tych domów problemy socjologiczno-psychologiczne wszystko to jest teraz naukowo analizowane… Na marginesie tu zauważę, iż gdy chodzi o opiekę nad starcami, to coraz to większą rolę będzie odgrywać robotyka, i to w różnych dziedzinach, np.  jak głoszą japońscy eksperci domeny psychologicznej „ku pokrzepieniu serc”… powstaje już także robot zdolny okazywać uczucia!)

Od  11 grudnia 2008 roku nasz polski Dom Spokojnej Starości w Lailly-en-Val jest objęty patronatem Parlamentu Europejskiego… Wedle mej pierwotnej koncepcji, miał on stać się doświadczalnym, supernowoczesnym (!) ośrodkiem opieki nad starcami… Myślę, że teraz to właściwy moment, by wziąć się za realizację tej koncepcji. Prezesem mającego Dom w swej pieczy Polskiego Funduszu Humanitarnego jest dr nauk humanistycznych UKSW Marek Szypulski. Dyrektorem jest wybitna francuska specjalistka od opieki nas starcami… Tak,  Dom ten winien stać się modelowym europejskim ośrodkiem nowych metod opieki nad starcami. Ośmielam się liczyć, że sprawą zainteresują się polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz polscy spece od tego tak teraz socjologicznie istotnego problemu (w tym rzecz jasna spece UKSW…), no i oczywiście lekarze gerontolodzy…

Komentuj...

*środa, 27 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART