Dziennik Macieja Morawskiego, 6 stycznia 2018 r.

Utworzono 06 stycznia 2018 przez Red. VP

Ważny list od Eli Skoczek, wysokiej klasy badacza – w pierwszym chyba rzędzie dziejów tej na pewno czołowej postaci, luminarza naszej tak zwanej DRUGIEJ WIELKIEJ EMIGRACJI, J. CZAPSKIEGO i otaczających go bojowników o tę samą sprawę, o prawdę i wolność dla Polski!! Pozwolę sobie tego listu przytoczyć kilka wyjątków. Pisze ona więc o CZAPSKIM, i podkreśla, iż ceny jego obrazów od października wzrosły. W szkołach więcej się mówi o otaczającym go kręgu pisarzy i malarzy. Następnie podkreśla ona, iż bez Czapskiego i jego poszukiwania zabitych w Katyniu, jego dobijania się do rządzących w USA, we Francji czy w innych krajach, zbrodnia katyńska nie wyszłaby tak szybko na jaw… Od siebie dodam, to ujawnienie owej zbrodni miało kolosalne znaczenie polityczne! Skompromitowało np. długo tak potężną prosowiecką lewicę, tę, która na Zachodzie za sowieckie czy „blokowe” pieniądze – częściowo przywożone przez reżymowych ambasadorów z PRL-u, np. francuskich komunistów – NEGOWAŁA ZBRODNIE ZSRR.

Pani Skoczek zaznacza też, że KLUCZOWY BYŁ CZAS, GDY CZAPSKI BYŁ W AMERYCE (wczesne lata pięćdziesiąte ???). WTEDY NIE TYLKO MIAŁ 18 ODCZYTÓW O KATYNIU, NIE TYLKO ZBIERAŁ PIENIĄDZE NA KULTURĘ, LECZ TAM MIAŁ BARDZO WAŻNE ROZMOWY Z (WAŻNYMI) AMERYKANAMI…

Z owego listu Eli Skoczek wynika też, że chce ona wiele uwagi poświęcać tym, których PRL naprawdę skrzywdziła! Poleca ona mi też „doskonały album” tak zasłużonego w walce o pamięć przez komunę wyklętych profesora Jana Wiktora Sienkiewicza, album pt. ARTYŚCI ANDERSA… Pani Ela uwydatnia też w swym liście do mnie to, iż Armia Andersa była nie tylko grupą żołnierzy, lecz również intelektualistów i artystów! Poza akcją bojową, charakteryzowała ją także akcja edukacyjna; wspieranie polskich artystów na tyle, ile pozwalały wojenne warunki… Ich znakomity dorobek jest niebagatelny dla historii sztuki polskiej. Pewna synteza dziejów sztuki polskiej powstanie dopiero wówczas, gdy dorobek artystów polskich, który powstał poza granicami naszego kraju zostanie połączony z osiągnięciami artystów tworzących w Polsce po 1945 roku… Jak stwierdza to w swym liście Ela Skoczek, – słusznie z uporem wysuwa taką tezę profesor J. W. SIENKIEWICZ.

I dla mnie chodzi tu o sprawę kapitalnej wagi. Polacy z zagranicy są bogactwem naszego rodu, podobnie jak żydowska diaspora w świecie, to bogactwo Izraela!! (Na marginesie tu dodam, że J. CZAPSKI wysoko cenił diasporę polsko-żydowską! Miał z nią świetny kontakt!!!

Kończąc, jeszcze jedno. Pani Ela najwyraźniej cieszy się z faktu, iż teraz WRESZCIE mają ukazać się w druku – dzięki słynnemu profesorowi Rafałowi Habielskiemu – tajne raporty dyplomatyczne mego ojca, przez ćwierć wieku ambasadora rządu RP w Londynie przy Francji! Raporty rewelacyjne, rzucające NOWE ŚWIATŁO NA DZIEJE POLSKIEJ EMIGRACJI POLITYCZNEJ WE FRANCJI, NA ROLĘ DYPLOMACJI EMIGRACYJNEJ.

Komentuj...

*niedziela, 29 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART