Dziennik Macieja Morawskiego, 6 maja 2018 r.

Utworzono 08 maja 2018 przez Red. VP

Z zadowoleniem odnotowuję, iż w wielu krajach Unii Europejskiej potęguje się teraz świadomość pilnej potrzeby zacieśnienia unijnej współpracy militarnej. Istniejący już od pewnego czasu EUROKORPUS (pierwotnie Francja i Niemcy, następnie także Belgia, Hiszpania i Luksemburg), mogący móc wchodzić do akcji w sytuacjach kryzysowych, i ponoć także zdolny do akcji humanitarnych, choć znajduje się poza strukturami Unii Europejskiej, zdaniem Andrzeja Ciupińskiego, eksperta do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego, „jest traktowany jako laboratorium, w którym testowane są możliwości organizacyjne ewentualnych przyszłych struktur militarno-unijnych”.

Jedno mym zdaniem pewne. Obecny rozwój sytuacji międzynarodowej, nadal dość groźne problemy Bliskiego Wschodu i Afryki, nadal siejący tu i ówdzie ponury zamęt terroryzm, itd., itd. – wszystko to stwarza ewidentną konieczność posiadania przez Unię Europejską własnej siły szybkiej interwencji militarnej czy humanitarnej. Siły zawsze gotowej do natychmiastowej akcji.

Na marginesie tych uwag raz jeszcze wspomnę, iż już przed laty słynny były kondotier Rafał Gan Ganowicz (mój przez lat kilka współpracownik w RWE, zaangażowany – za rekomendacją Piotra Jeglińskiego – przez dyrektora Najdera) wysuwał projekt OCHOTNICZEJ LEGII EUROPEJSKIEJ jednostki, na wzór słynnej francuskiej Legii Cudzoziemskiej… Ów projekt z miejsca zainteresował pewną liczbę młodych POLAKÓW!!!

Komentuj...

*czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART