Dziennik Macieja Morawskiego, 5 sierpnia 2016 r.

Utworzono 05 sierpnia 2016 przez Red. VP

DSC02296Wczoraj miła kolacja z Anną i Marcinem Libickimi, którzy z przyczyn rodzinnych spędzają w Paryżu dni kilka. Na wstępie – zgodnie z otrzymanym telefonicznie od Mariusza Kubika, prezesa Stowarzyszenia byłych pracowników, współpracowników i przyjaciół Radia Wolna Europe Imienia Jana NOWAKA poleceniem – zakomunikowałem Marcinowi, iż został oficjanie mianowany członkiem Rady Nadzorczej tegoż Stowarzyszenia.

Następnie przedstawiłem Marcinowi obecną sytuację naszego europejsko-polskiego Domu Spokojnej Starości w Lailly-en-Val. Marcin jest tego Domu wiernym przyjacielem: w roku 2008, będąc wówczas posłem do Parlamentu Europejskiego, uzyskał objęcie Domu wysokim protektoratem przewodniczącego tegoż Parlamentu.

Nadchodzi 60-ta rocznica powołania do życia mającego ów Dom w swej pieczy Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji! Pięćdziesiątą rocznicę zaszczyciła wizytą w owym Domu szlachetna, bardzo przeze mnie podziwiana pani prezydentowa Maria z Mackiewiczów Kaczyńska wraz z tak też nam bliską Izabelą z Głowackich Tomaszewską! Marcina Libickiego uradowała nasza myśl, by zabiegać o to, aby w ową 60-tą rocznicę, na początku listopada 2016 roku (?) zechciała uhonorować Dom swą wizytą Agata z Kornhauserów Duda. Marcin mocno podkreśla rzucające się w oczy: jej wielką kulturę, dystynkcję, skromność, świetny styl zachowywania się. On również mógłby z tej rocznicowej okazji Dom odwiedzić. Od siebie dodam, że równocześnie należałoby tam zaprosić arcybiskupa Henryka Hosera, który od lat jest Domu wiernym przyjacielem.

Przypomnę z kolei, że ów ośrodek w Lailly to sanktuarium drugiej wielkiej polskiej emigracji o niepodległość walczącej. Na cmentarzu w Lailly spoczywa kilkudziesięciu owej emigracji bojowników, np. dziennikarzy, działaczy SPK, 2 generałów WP, mój ojciec – kawaler orderu Orła Białego, przez ćwierć wieku „ambasador Wolnej Polski” we Francji, (swego czasu pani Maria Kaczyńska złożyła kwiaty na grobie mego ojca)…

Obecnie prezes Polskiego Funduszu Humanitarnego, doktor nauk humanistycznych UKSW, Marek Szypulski zabiega, by z jednej strony utrzymać polski charakter Domu (za mało tam dziś pensjonariuszy Polaków), z drugiej, by stał się on „modelowym” unijnym Domem dla Starców. W tym celu zapewne należałoby dom unowocześnić, np. wyposażyć w instalacje pozwalające pensionariuszom utrzymywać łączność internetową z rodzinami i przyjaciółmi przebywającymi nieraz w odległych o setki kilometrów miejscowościach (swego czasu z ramiemia firm internetowych problem ten zaczął już analizować Marek Klukowski). Inny aspekt unowocześniania to także wysoce fachowe i regularne kursy jogi, pozwalajające starcom zachować formę i równowagę duchową. Jeszcze inny, idący mym zdaniem po tej linii pomysł, to ścisła współpraca pod egidą Unii Europejskiej modelowej, wzorowej grupy Domów; wspólne kursy dla ich personelu, wymiana doświadczeń, stała łączność i stała współpraca z zajmującymi się tą problematyką naukowcami.

Tak więc wizyta Agaty Dudy w Lailly mogłaby być nie tylko hołdem złożonym pamięci o tak licznie na miejscowym cmentarzu pochowanych bojownikach 2-giej wielkiej emigracji, lecz także być może wkładem w wysiłki zmierzające do unowocześnienia opieki nad seniorami. Dom w Lailly już współpracuje z krakowskim Domem Helclów. Skadinąd ostatnio rozmawiałem z polskim biznesmenem Pawłem Turno, który – o ile dobrze go zrozumiałem – zdaje się brać pod uwagę (?) powołanie do życia w pałacu w Objezierzu pod Poznaniem wysokiej klasy modelowego europejskiego, współpracującego z Komisją Europejską i z odpowiednimi (także poznańskimi) naukowcami, Domu dla Seniorów. Pozwalam sobie wyrazić nadzieję, że wszystkie te projekty, tak aktualne w związku ze starzeniem się ludności Europy, zainteresują polskich posłów do Europarlamentu, i tego – ponoć na poły genialnego – znawcę problematyki unijnej, jakim jest sekretarz stanu Konrad Szymański.

Komentuj...

*środa, 26 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART