Dziennik Macieja Morawskiego, 4 lipca 2017 r.

Utworzono 04 lipca 2017 przez Red. VP

Z docierających do mnie jednak dość licznych reakcji wyciągam wniosek, iż wielu członków tej tak ogromnej Poloniii francuskiej jest przekonanych, że pod kierownictwem jakże dynamicznego prezydenta MACRONA i premiera Edouarda PHILIPPE’A, Francja wchodzi na drogę WIELKIEJ ODNOWY, STAJE SIĘ TAKŻE LEADEREM USPRAWNIENIA I WLANIA NOWEGO DUCHA W UNIĘ EUROPEJSKĄ!!!

W takiej sytuacji, Polonia francuska musi włożyć wielki wysiłek w zacieśnianie i umacnianie przyjaźni tych dwóch naszych bratnich narodów.

Myślę także, że dziś istotne, by nawiązać do postaw mego ojca, Kajetana Dzierżykraj-Morawskiego – niegdyś w naszym tak drogim mi MSZ-cie zwanego KADEMOREM – który był przez ćwierć wieku cenionym przez Generała de Gaulle’a ambasadorem Wolnej Polski we Francji i który w interesie swej ojczyzny walczył o Europę na FRANCUSKIM SOSIE, to jest opartą na przepięknych wartościach wielkiej francuskiej kultury politycznej, takich jak szacunek dla wszystkich nacji, autentyczny duch sprawiedliwości i tolerancji, kult prawa, wiedzy i jej postępu, literatury i sztuki…

Uważam, za wielce istotne, by dziś nawiązać do postaw KADEMORA i jego Ambasady Wolnej Polski. A to tym bardziej, że staraniem słynnego polskiego historyka, dra hab. profesora Rafała Habielskiego, mają niezadługo ukazać się w druku rewelacyjne tajne raporty wysyłane z Paryża przez KADEMORA 2 razy w tygodniu do władz RP na wychodźstwie w Londynie. Rzucą one nowe światło na walkę polskiej emigracji politycznej! Tak, niewątpliwie należy teraz nawiązać do tej TRADYCJI AMBASADY WOLNEJ POLSKI…, wziąć JĄ za wzór, a nie… – jak to było do niedawna w modzie – pamiętać tylko o przedstawicielstwach PRL-u!!!

A teraz zgoła co innego… Dopiero przed chwilą dowiedziałem się, że – jak się zdaje – w niedzielę 2. lipca zmarł w Kanadzie mój cioteczno-stryjeczny brat, Roger Morawski, urodzony 15 04 1929 w Poznaniu – kawaler honoru i dewocji od 1966 roku naszego Zakonu zwanego „Maltańskim”, były senior director of Aircraft Maintenance w Air Canada, a później, już na emeryturze, doradca International UNP Holdings inwestujących w Polsce… Dodam, że w życiu naszego ZAKONU ROGER odegrał pożyteczną rolę…

Komentuj...

*sobota, 14 grudnia, 2019

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART