Dziennik Macieja Morawskiego, 31 sierpnia 2016 r.

Utworzono 31 sierpnia 2016 przez Red. VP

DSC02269Józef Czapski, mego ojca bliski przyjaciel, tylko półżartem mawiał: Kajetan Morawski ma zbyt nienaganne i zbyt dyplomatyczne maniery, by określać niezbyt mądre postacie historyczne po prostu mianem niezbyt niemądrych! Rzecz jasna szło w pierwszym rzędzie o marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, który, podobnie jak jego
jak się szybko okazało – nieudolny sztab, na serio wierzył, że jesteśmy silni, zwarci, gotowi, że nikt nam nie zrobi nic… I do tego sztab ten obsesyjnie wręcz walczył z „defetyzmem”, powodował karanie tych, co dostrzegali fakt, iż armia Hitlera błyskawicznie nasze wojsko pokona (np. wysłanie do Berezy Cata-Mackiewicza!). Tak, otoczenie Rydza, robiące z tego człowieka przyzwoitego – ale zapewne nadającego się najwyżej na dowódcę straży granicznej – genialnego wodza, stanowczo „wyciszało” wszystkie głosy rozsądku; spowodowało, że natychmiastowa klęska całkowicie zaskoczyła społeczeństwo, a także rząd!

Już w Rumunii minister Beck ponoć tłumaczył swym rozmówcom, że popełnił błąd nadmiernie ufając zapewnieniom Rydza dotyczącym mocy naszejj armii i nie przewidział, że może się ona rozpaść w ciągu kilkunastu dni. (Było to tym dziwniejsze, że wszak Beck był byłym pułkownikiem artylerii konnej!). Skądinąd jasne, że Beck – mimo jednak dość poważnych ostrzeżeń – nie dostrzegł możliwości dogadania się Hitlera ze Stalinem, wyraźnie nie przewidział radzieckiego ciosu w nasze plecy!

Jednym słowem, Józef Piłsudski miał całkowicie rację mówiąc: Beze mnie oni nie dadzą sobie rady! Tak, Piłsudski zapewne dobrze wiedział, że jego następcy nie będą potrafili mądrze grać w nadchodzącej, bardzo trudnej sytuacji. Tak jasne, iż Piłsudski – jeśli to tak można określić – nie bardzo miał komu władzy zostawić… Do tego, jak wiadomo, Mościcki, Beck i Rydz potrafili całkowicie wyeliminować przewidzianego przez Piłsudskiego na prezydenta Walerego Sławka, który zapewne dostrzegając nadchodzącą katastrofę, popełnił 2 kwietnia 1939 samobójstwo. Czy Sławek byłby lepszym prezydentem od Mościckiego? Zapewne tak. Między innymi dlatego, iż Sławek świetnie ponoć widział, iż Rydz-Śmigły nie nadaje się na szefa armii, że otacza go klika wojskowych nie na poziomie… Ale nie będę bawił się w próby przewidywania co by było gdyby! Jedno dla mnie jasne: studiowanie historii wyraźnie wykazuje, ile złego przyniosło – także i nam Polakom – niedostrzeganie ogromu zagrożeń i po prostu brak zdolności właściwego przewidywania!

Korekta: AP

Komentuj...

*czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART