Dziennik Macieja Morawskiego, 31 lipca 2016 r.

Utworzono 01 sierpnia 2016 przez Red. VP

Morawski foto 02.06.2016Czytelnik pyta dlaczego przywiązuję tak wielką wagę do roli Francji w Europie i do przyjaźni Polska-Francja? Moja odpowiedź prosta: w ślad za wskazaniami mego ojca, walczę o „EUROPĘ NA FRANCUSKIM SOSIE”, to znaczy opartą na najpiękniejszych wartościach francuskiej kultury politycznej; na kulcie: swobód demokratycznych, dobrze pojętej tolerancji, wiedzy, literatury, sztuki; na otwarciu na świat i na szacunku dla wszystkich narodów… Ojciec mój (dyplomata ceniony przez de Gaulle’a) zawsze też podkreślał, że nie wolno nam zapominać, iż Francja dawała ogromne wsparcie polskiej walce o wolność. Po roku 1831, polska pierwsza wielka emigracja polityczna znalazła schronienie i mogła działać właśnie we Francji.Tu również swe arcydzieła tworzyli Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i inni… A po drugiej wojnie światowej w Maisons-Laffitte pod Paryżem publikował „Kulturę”, wydawał dziesiątki jakże ważnych dla nas książek. W Maisons-Laffite żył też i malował, pisał i działał Józef Czapski, o którym Henry Chapier w wysoce intelektualnym „Le Quotidien de Paris” (12 7 1975) napisał „le plus grand peintre polonais”, a którego tak cenili i popierali np. André Malraux i François Mauriac, (Mauriac wagę prozy Czapskiego podkreślał np. na łamach „Le Figaro”). A wówczas cenioną i popularną postacią w czołowych kręgach intelektuanych Paryża był Kot Jeleński. No i, jak dobrze wiem, ożywioną działalność rozwijała tu aktywna w walce o wolność emigracyjna „Ambasada Wolnej Polski” mego ojca, przez Francuzów nie tylko tolerowana lecz i wspierana!

Teraz w Paryżu nadal działa pod kierownictwem Kazimierza Lubicz-Zaleskiego na Wyspie Św. Ludwika zwana mickiewiczowską Biblioteka Polska. A w Maisons-Laffitte archiwa Jerzego Giedroycia uczonym udostępnia „Instytut Litetacki”, kierowany przez Wojciecha Sikorę.
We Francji – chyba bez obawy pomyłki mogę napisać – żyją setki tysięcy Polaków i także osób polskiego pochodzenia.Owa Polonia Francuska to naturalny pomosł łączący oba bratnie kraje! Ważne, by owe więzy, ową wspólpracę umacniać i rozwijać! Dlatego nie od dzis walczę o WIĘCEJ POLSKI WE FRANCJI I FRANCJI W POLSCE. Ta współpraca gospodarcza i intelektualna, a także bój o obecność w Polsce języka francuskiego, to sprawa ogromnej wagi. Jak dobrze wiem, naprawdę wiele w tej dziedzinie robi ostatnio Ambasada Francji i instytuty francuskie w Polsce! Gdy chodzi o mnie, to szczególną wagę przywiązuję do współpracy polskich i francuskich miast i gimin. Już od lat obserwuję owocną współpracę Krzywinia z normandzka gminą Le Beny Bocage. Dzięki bibliotekarzowi, pisarzowi i regionaliście Andrzejowi Kuźmińskiemu, ta współpraca – jeśli wolno mi to tak określić – ma aktywny i bardzo barwny charakter, obejmuje np. nawet wielce godną uwagi wymianę przepisów gastronomicznych, no i niewątpliwie może służyć za model! W tamtych okolicach Wielkopolski, w całej Ziemi Nadobrzaśkiej propagatorem języka francuskiego jest też jego nauczyciel IwonaJęcz! A gdy chodzi o mnie, to moim marzeniem jest, by me ukochane niegdyś królewskie miasto Kościan mogło rozwinąć jeszcze swą współpracę partnerską z Francją. 20 września br. będę w Kościanie (promocja 3. tomu mych „dzienników”; me 87. urodziny). Chcę w czasie tego pobytu w tym mieście, którego mam zaszczyt być obywatelem honorowym apelować o to, aby Kościan wydatnie zacieśnił swą współpracę z Francją. Wszak z Ziemi Kościańskiej wywodzi się szereg osób zasłużonych przyjaźni Polska-Francja:generał Dezydery Chłapowski (niegdyś oficer ordynansowy cesarza Napoleona), Alfred Chłapowski (przez lat 14 znakomity ambasador RP w Paryżu), Kajetan Morawski (przez ćwierć wieku! „ambasador Wolnej Polski” w tym kraju!).
Kończąc dodam tylko, że owa ambasada wolnej Polski utrzymywała, że mój ojciec utrzymywał stałą wymianę myśli z przybyszami z kraju. Dziś wzruszył mnie email od profesora dr hab. historii sztuki na UW oraz na uniwersytecie w Poitiers Piotra Skubiszewskiego, w którym ten wybitny naukowiec pisze: ”(…) po raz pierwszy przyjechałem do Francji w zimie 1956-1957. Nigdy nie zapomnę prowadzonych wówczas rozmów z Twoim bardzo mądrym ojcem.”

Komentuj...

*środa, 19 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART