Dziennik Macieja Morawskiego, 30 marca 2017 r.

Utworzono 30 marca 2017 przez Red. VP

Tak więc w związku z obecną francuską kampanią prezydencką, podjąłem bój o FRANKOFONIĘ. Ja – od 60. lat korespondent polski w Paryżu – jestem oburzony tym, że, o ile mi wiadomo, kandydaci na prezydenta Francji nie zapowiadają wzmożonej walki o obecność w świecie języka francuskiego – nośnika kultury głoszącej otwarcie na i szacunek wszystkich narodów; kult sztuki i wiedzy, ducha rozwagi i tolerancji… Jak słusznie podkreślał Jerzy Jankowski – założyciel WSPÓLNOTY FRANCUSKO-POLSKIEJ (obrona interesów socjalnych, moralnych i politycznych Polonii Francuskiej), redaktor czasopisma POLSKA W EUROPIE, Polacy we własnym interesie i w interesie wszystkich narodów winni się mobilizować w propagowaniu w świecie języka francuskiego, będącego nośnikiem tak otwartej na innych, dogłębnie szlachetnej francuskiej kultury!!!

Apeluję więc do władz WSPÓLNOTY FRACUSKO-POLSKIEJ, DO KRZYSZTOFA JUSSACA, DO PROFESORA JĘZYKA FRANCUSKEGO BARBARY MIECHÓWKA, PROFESORA MARKA WYRWY I INNYCH o zaintersowanie się tym tematem! Także pragnę „uczulić” na ten problem tutejsze polskie towarzystwo literackie, mające w swej pieczy słynną zwaną mickiewiczowską Bibliotekę Polską na Wyspie Św. Ludwika w Paryżu!!! Ową Bibliotekę którą przed laty Francja i francuski parlament uchroniły przed zakusami totalitarnego reżymu PRL…

A teraz pewna kluczowa w mym pojęciu uwaga. W związku w BREXITEM uważam, że teraz nadszedł właściwy moment, by ZWIĘKSZYĆ ROLĘ JĘZYKA FRANCUSKEGO W INSTYTUCJACH UNII EUROPEJSKIEJ!! A to tym bardziej, że – jak podkreślał mój ojciec KADEMOR, ten tak doświadczony i długoletni dyplomata i negocjator niegdyś jeszcze w Lidze Narodów – JĘZYK FRANCUSKI, TAK PRECYZYJNY, POZWALA REDAGOWAĆ TEKSTY BARDZO ŚCISŁE, NIEBUDZĄCE WĄTPLIWOŚCI W ICH PÓŻNIEJSZEJ INTERPRETACJI.

Pozwalam sobie więc także apelować do władz RP o pełne docenienie wielkiego, też politycznego, znaczenia FRANKOFONII, francuskiej kultury i języka. Tak, należy zwiększać ilość klas francuskiego w naszych liceach!!! (mam nadzieję, że WSÓLNOTA FRANCUSKO-POLSKA WYPOWIE SIĘ W TEJ SPRAWIE VIA AMBASADA RP I SKIERUJE PISMO DO RZĄDU PRZEŚWIETNEJ RP!!!!!).

Komentuj...

*czwartek, 21 luty, 2019

 • Pogoda w Paryżu


  5°C
  Bezchmurne niebo

  Dzisiaj:
  17°C / 4°C
   
  sobnieponwtośroczw
  15°14°15°17°17°16°
 • Kurs walut

 • Newsletter Vector Polonii

 • Partner: ASSOCIATION YOT-ART