Dziennik Macieja Morawskiego, 3 maja 2017 r.

Utworzono 03 maja 2017 przez Red. VP

Jak się zdaje, Emmanuel Macron, 40letni – napiszę w pewnym uproszczeniu – lewicowo-centrowy mąż stanu, absolwent słynnej ENA, „inspektor finansów”, członek partii socjalistycznej w okresie 2006-2009, były wspópracownik banku Rotschilda, później zastępca sekretarza generalnego gabinetu prezydenta Hollande’a, wreszcie względnie krótko minister ekononomii w rządzie premiera Manuela Vallsa, który nastepnie w kwietniu 2016 powołał do życia w swym rodzinnym i przezeń ukochanym mieście AMIENS ogólnokrajowy nowy ruch polityczny EN MARCHE (W MARSZU czy też NAPRZÓD – jak chyba pisze Ludwik Lewin, wręcz znakomity paryski korespondent PAP-u, między innmi baczny „odkrywca” czasem (nie zawsze) nieco zagubionych w ogromie jego przemówień – powiedziałym – kontrowersyjnych „uwag” MACRONA dotyczących Polski i Polaków, MA SPORE SZANSE NA WYGRANIE W NIEDZIELĘ 7. MAJA WYBORÓW PREZYDENCKICH!! JEST JASNE, ŻE MACRON TO CZŁOWEK NA WSKROŚ NOWOCZESNY, ZDECYDOWANY WALCZYĆ O MODERNIZACJĘ FRANCJI I CAŁEJ EUROPY, BARDZO ŚWIADOMY Z JEDNEJ STRONY TEGO, ŻE SZYBKO NADCHODZI NOWE – NIESAMOWICIE NOWE; ŻE NALEŻY STAWIAĆ NA SENSOWNE INNOWACJE; ŻE FRANCJA I CAŁA EUROPA NIE POWINNY DAĆ SIĘ W TEJ DZIEDZINIE PRZEŚCIGNĄĆ PRZEZ INNE KONTYNENTY, ŻE PILNIE TRZEBA „INWESTOWAĆ W PRZYSZŁOŚĆ…”.

Ważne jednak, by nie zapominać, że w niedzielę 11. czerwca będzie miała miejsce pierwsza, a w niedzielę 18. tegoż miesiąca druga tura wyborów parlamentarnych… Zdaniem niektórych rzeczoznawców, FRONT NARODOWY MARINE LE PEN może wówczas uzyskać nieco powyżej jednej czwartej oddanych głosów! Jedno chyba pewne! Wyłonienie stabilnej większośći rządowej będzie trudne!!!

Jedno także ewidentnie pewne: FRONT NARODOWY urósł teraz do rangi bardzo tu poważnej siły politycznej. W niektórych departamentach czy nawet regionach może mieć dużo do powiedzenia… Przed laty zaprosiwszy (w sprawie dotyczącej „dziwnego bardzo” Rumuna Gustawa Pordea, posła do europarlamentu z ramienia Frontu Narodowego, który podawał się między innymi za konsula geeralnego Rządu RP na wychodźstwie) na świetny lunch Xawerego REYA, wówczas przedstawciela we Francji legalnego, zwanego londyńskim, Rządu RP oraz Xawerego „radcę” czy doradcę, to jest mnie, Jean-Marie Le Pen mocno zapewniał nas o swej sympatii dla Polaków… A obecny wiceprezes i jeden ze zgoła czołowych i najbardziej dziś błyskotliwych ideologogów FRONTU NARODOWEGO, Florian PHILIPPOT ma babkę Polkę. (Jako ciekwostkę odnotuję, że – jak podkreśla prasa – PHILOPPOT wszedł ponoć w związek małżeński z mężczyzną).

Przyjacielem Polaków w kręgu Frontu Narodowego jest też eurodeputowany Jean-Luc Schaffhauser. Prasa nieraz, mym zdaniem nieco przesadnie, podkreśla rosyjskie kontakty Schaffhausera… Ja chcę bardzo mocno zaznaczyć, iż swego czasu był on bardzo czynnym przyjacielem opozycji demokratycznej w krajach tak wówczas zwanej „Innej Europy”. Przez długie lata nieraz bywał np. w Polsce, zapraszał także Polaków, Węgrów, Rumumów na wielkie spotkania i narady w Strasburgu. Do grona jego polskich przyjaciół zaliczali się wśród wielu innych Muś Skórzyński i np. Tadeusz Mazowiecki… Gdy chodzi o mnie, to przed laty byłem działaczem powołanej do życia przez Schaffhausera, czasem zwanej „strasburgską”, Akademiii Europejskiej. (Jestem od ładnych kilku lat prezesem honorowym tej instytucji.) Schaffhausera, wybitnego działacza katolickiego bliskiego OPUS DEI, szanuję i uważam za mego przjaciela, co oczywiście BYNAJMNIEJ nie oznacza, że podzielam wszystkie jego poglądy i postawy… Odnotuję też, że Schaffhauser uchodzi za jednego z najbliższych koncepcjom Unii i ogólnie współpracy europejskiej (ale współpracy obejmującej też i Rosję) kręgow zbliżonych do, czy też po prostu przywódczych Frontu Narodowego… Plotka głosi, że między Schaffhauserem a Philippot zachodzą znaczne róznice zdań (???).

Komentuj...

*sobota, 4 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART