Dziennik Macieja Morawskiego, 3 lipca 2017 r.

Utworzono 03 lipca 2017 przez Red. VP

W związku w mym dziennikiem z 1 7, inny stary paryżanin śpieszy dorzucić kilka nazwisk polskich działaczy, którzy już od 1946 roku wiedli we Francji odważny, a wtedy jeszcze tak trudny bój z panoszącą się wówczas na francuskiej ziemi KOMUNĄ, i ówczesną rzekomo naszą, w rzeczywistości na 102 czerwoną pseudo-ambasadą Polski… Jak ów rozmówca zaznacza, czołową postacią w tym boju był rzecz jasna Aleksander Kawałkowski (1899 Warszawa-1965 Geneva), dyplomata, w okresie okupacji Francji przez nazistów Komendant wielkiej Polskiej Organizacji Walki o Niepodegłość „POWN”, po wyzwoleniu pierwszy radca i minister pełnomocny przybyłej do Paryża z Algieru ambasady RP, kierowanej przez tak już bliskiego de Gaulle’owi „KADEMORA”, czyli Kajetana Dzierżykraj-Morawskiego… Po wojnie Kawakowski uzyskał – będąc świetnym organizatorem – stanowisko dyrektora administracyjnego w jakiejś wielkiej firmie jednego z Rotschildów, pisywał też wzbudzające wielkie zaintersowanie artykuły w paryskiej „Kulturze”. W jego mieszkaniu na 10, rue de Laos – 75015 spotykali się czołowi polscy emigranci, i przychodzlli tam też wybitni Francuzi…, koledzy Kawałkowskiego z ruchu oporu!!

Gdy z kolei szło o najnowsze dzieje Polski, przedmiot już wtedy tak gwałtownych sporów i debat, to znaczną, choć przez wielu ostro kontestowaną rolę, odgrywał tu rzecz jasna Władysław Pobóg-Malinowski (1899 Archangielsk – 1962 Geneva) i jego „Najnowsza Historia Polityczna Polski”…).

Godnym uwago ośrodkiem spotkań polskich byłych ziemian był wówczas też salom „maltańczyka” i słynnnego genealoga Szymona Konarskiego, żartobliwie nazywanego „wyrocznią” czy też „papieżem” – bywało tam moc osób, np. radca Władysław Houwald, Leon Kostecki, Józefowstwo Chrzanowscy…

Gdy chodzi o walkę z wywiadem ambasady PRL, to prowadził ją (ponoć zręcznie i skutecznie) działacz ruchu narodowego, Tadeusz Heinrich, mieszkający na 8, rue St Benoit…

Francuką i polską artystokrcję często gościła Zofia Jordan na 18, rue Marbeuf – 75008 Paris. A najwyższe sfery „gaullistowskie” bywały i tam się spotykały z dobranym gronem Polaków u hr. Anny de Gonaut-Biron, Polki wdowy po francuskim dyplomacie, przed okupacją Francji przez nazistów prezeską tu Ligi Polek, następnie wielce zasłużoną uczestniczką ruchu oporu i byłym więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych. Jej piękne mieszkanie na 26, rue Fabert, przy i z widokiem na Esplanadę Invalidów…, jej słynna w Paryżu doborowa polska kuchnia (świetna, stara polska kucharka), znający wielu lokaj, bodajże Hiszpan – wszystko to nadawało dodatkowego uroku owym salonom, gdzie toczyły się nieraz ciekawe i ważne rozmowy, dotyczące rzecz jasna także spraw POLSKICH!!!

Tyle UWAG UZUPEŁNIAJACYCH TO, CO NA PODSTAWIE DANYCH INNEGO STAREGO PARYSKIEGO POLAKA ODNOTOWAŁEM W DZIENNIKU Z 1 LIPCA BR….

Z OSTATNIEJ CHWILI: ZGOŁA INNY, TRZECI Z RZĘDU ROZMÓWCA PODKREŚLA, ŻE MŁODZI POLSCY NAUKOWCY WINNI OPRACOWAĆ DZIEJE NIEDAWNO MINIONYCH LAT ŻYCIA „TEJ TAK OGROMNEJ POLONII FRANCUSKIEJ, JEJ WIELKIEGO DZIENNIKA ‚NARODOWCA’ (40.000 nakładu /???/). I JEJ CZOŁOWYCH DZIAŁACZY, TAKICH JAK NP. EDWARD PAPALSKI, JANUSZ DERYNG, LESZEK TALKO, KRZYSZTOF JUSSAC”… NA TAKIE DICTUM ODPOWiEM TYLKO, ŻE TO NA PEWNO ŚWIETNY TEMAT DO PRACY DOKTORSKIEJ… DODAM, ŻE – O ILE WIEM – SPORO SIĘ JUŻ W PODOBNYCH DZIEDZINACH „ROBI I PISZE”…

Kończąc, może tylko dodam, że właśnie teraz – gdy młody, pełen twórczego dynamizmu prezydent MACRON BARDZO WYRAŹNIE WPROWADZA FRANCJĘ NA DROGĘ PRZEMIAN ZDOLYCH ZAPEWNIĆ JEJ NOWY ROZWÓJ I POZWOLIĆ JEJ ODEGRAĆ POZYTYWNĄ, ZGOŁA KLUCZOWĄ ROLĘ W UNII EUROPEJSKIEJ – IDĄCA W SETKI TYSIĘCY POLONIA FRANCUSKA WINNA SIĘ UAKTYWNIĆ W UMACNIANIU STAREJ PRZYJAŹNI POLSKA-FRANCJA, POLSKO-FRANCUSKIEGO BRATERSTWA I WZAJEMNEGO PEŁNEGO ZROZUMIENIA!!!

Komentuj...

*środa, 26 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART