Dziennik Macieja Morawskiego, 3 grudnia 2016 r.

Utworzono 04 grudnia 2016 przez Red. VP

DSC02293Czytelnik z Warszawy jest zdania, że nie mam poczucia proporcji! Za dużo uwagi poświęcam terroryzmowi. Stwierdza: Terroryzm, to dziś drobne ukłucia szpilką. Pan z igły robi widły! My mamy poważniejsze problemy. To, co zachodzi w Polsce na przykład, lecz – rzecz jasna – nie tylko: czystki w TVP i w Polskim Radiu… Wielu naszych kolegów dziennikarzy jest bez pracy… O nich trzeba się troszczyć.

Tak więc ponoć robię z igly widły! Przytoczę inne powiedzonko: co ma piernik do wiatraka?! Odpowiem, że bynajmniej nie mam wrażenia, bym – gdy chodzi o długofalowe zagrożenie terrorystyczne – przesadzał. Wszak – jak to wykazały wydarzenia w USA, jakie zaszły tam 11 9 2001 r. – tajne grupy fanatyków są w stanie siać ogromne zniszczenia! Byłoby szczytową lekkomyślnością nie brać pod uwagę faktu, że terroryzm jest w trakcie stawania się nowoczesną formą wojny. Że nie można całkowicie wykluczać faktu, iż prędzej czy później w stolicach tych czy innych mocarstw Zachodu dokonane zostaną jakieś zamachy na wielka skalę.

Ostatnio mianowany przez prezydenta Trumpa nowy sekretarz obrony USA, generał James Mattis, zwany „wściekłym psem”, uchodzi za człowieka o wielkiej inteligencji i o umiejętności dostrzegania tego, co może nadejść. Jest wysoko ceniony w kołach najwyższej klasy naukowców w dziedzinie współczesnej ewolucji wojskowości i zagrożeń…

Jedno jasne, ów – jak wiele zdaje się na to wskazywać – nadchodzący zapewne „super terroryzm” może stworzyć „wielkie problemy, zupełnie nową sytuację”… Jasne, że odpowiednie ośrodki naukowe, że spece od „futuryzmu wojny” muszą te niebepieczeństwa brać pod uwagę, „analizować’… Trzeba jasno pojąć, że terroryzm może stanowic nową – przy mocy współczesnych środków wybuchowych, bardzo groźną – postać wojny!

Kończąc, wyrażę przekonanie, że – jak wyczuwam – tu we Francji jednak chyba sporo ludzi dostrzega potencjalny ogrom terrrorystycznego zagrożenia (?). Takie ich postrzeganie tego, co być może „kryje się za rogiem” – w mym odczuciu – w pewnej trudnej do dokładnego określenia mierze może wpływać na ich postawy polityczne, rodzić chęć posiadnia nowej, zdecydowanej i bardzo energicznej, władzy… Jak zdaje się wynikać z niedawnego sondażu, problem zdolności do skutecznej walki z terroryzmem odegra według 67. % Francuzów znaczną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich (przełom kwietnia i maja 2017…).

Komentuj...

*wtorek, 26 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART