Dziennik Macieja Morawskiego, 29/30 kwietnia 2017 r.

Utworzono 30 kwietnia 2017 przez Red. VP

Tak więc szczęśliwie dobiegła końca jakże ważna wizyta papieża Franciszka w Egipcie. Przyznam, że biorąc pod uwagę aktywność w tym kraju terrorystów – jeśli to tak można określić – spod znaku „dżihadu”(!), do przybycia wiozącego papieża samolotu z powrotem do Rzymu, DRŻAŁEM. Wszak papież Franciszek, wielki budowniczy pojednania, dialogu i pokoju, jest ogromną przeszkodą na drodze siewców nienawiści i terroryzmu. Udział papieża w konferencji Religia i Pokój, spotkanie z wielkim imamem sunnickiego uniwersytetu Al Azhar, ekumeniczny dialog z Koptami i ich papieżem-patriarchą – wszystko to miało mocny wydźwięk. A cała ta 18-ta zagraniczna podróż papieża Franciszka przebiegała pod hasłem PAPIEŻ POKOJU W EGIPCIE POKOJU. Polski jezuita ojciec Wiesław Gontarz, od 30. lat pracujący w Egipcie, ponoć między innymi uwydatnia to, że papież przybył do Kairu zaledwie w 3 tygodnie (!!) po krwawych zamachach dokonanych tam na koptyjskie kościoły, a także, że odwiedził owo centrum (Al Azhar) sunnickiego islamu, które z trudem poszukuje dróg pokoju na Bliskim Wschodzie.

Ale pora, bym zajął się druga turą francuskich wyborów prezydenckich, przewidzianych na niedzielę 7. maja. A to tym bardziej, że zaszło coś, co poruszyło tak liczną Polonię francuską. Otóż mający „wiatr w żaglach” dynamiczny, chcący unowocześnić zarówno Francję jak i Unię Europejską Emmanuel MACRON w mym pojęciu popełnił gafę! Zirytowany tym, że fabryka WHIRLPOOL chce z jego rodzinnego miasta Amiens przenieść się do Łodzi, skrytykował Polskę; zapowiedział, że wystąpi o jakieś unijne sankcje wobec Polski. Jak podkreśla Le Monde w swym numerze z 30 4 2017 r., obowiązujące przepisy europejskie nie zezwalają na podjęcie sankcji wobec jednego z krajów Unii na bazie różnic w podatkach i w wysokości płac („sur la base des différences fiscales i du coût du travail”). Dlatego „Mr Macron a mis en avant les atteintes aux principes démocratiques de l’UE”, czyli poruszył – dodam od siebie – RZEKOME naruszenia zasad demokratycznych Unii… Zdaniem jednego z mych przyjaciół, gorącego zwolennika Macrona, w tym wypadku ów kandydat na prezydenta bez potrzeby się zagalopował. Wszak we Francji, i w szczególności wśród czytelników La Voix du Nord – dziennika, któremu Macron rzekomo to powiedział – są bardzo liczni wyborcy polskiego pochodzenia. Dla mnie ten drobny de facto incydent oznacza jedno! Trzeba jeszcze spotęgować naszą walkę o zacieśnienie tak tradycyjnej przyjaźni Polska-Francja: POLACY WINNI W PEŁNI WŁĄCZAĆ SIĘ DO BOJU O FRANKOFONIĘ!!! O EUROPĘ NA FRANCUSKIM SOSIE (jak to podkreślał ceniony przez DE GAULLE’A mój ojciec), ROZŁADOWYWAĆ SZKODLIWE FRANCUSKO-POLSKIE NAPIĘCIA, ENERGICZNIEJ NIŻ DOTYCHCZAS ZWALCZAĆ GODZĄCE W POLSKĘ OSZCZERSTWA.

Z kolei odnotuję, bo to istotne, że walcząca z Macronem o prezydenturę Marine LE PEN znalazła sobie nowego sojusznika: jest nim deputowany DUPONT-AIGNAN, szef niezbyt wielkiej partii DEBOUT LA FRANCE. W razie zwycięstwa Pani Marine ma on być premierem… Jest on (jeśli dobrze go zrozumiałem) zwolennikiem nie tyle wyjścia Francji ze strefy euro, ile „przebudowy” całego systemu euro…

Jedno pewne. Jak dotąd głoszone przez Marine LE PEN tezy ekonomiczne, np. szybkie wyjście ze strefy euro, powrót do franka, wysokie opodatkowanie towarów importowanych odstraszały od niej sporo jej potencjalnych zwolenników. Pewna wybitna łacinistka, profesor na jednym z paryskich uniwersytetów już jakiś czas temu powiedziała mi: „Przeżywamy powtórkę końca Cesarstwa Rzymskiego. Do Europy znowu wdzierają się barbarzyńcy. Gdy chodzi o Francję, to jedynie Marine LE PEN może położyć kres tej inwazji nielegalnych imigrantów… Ale cóż, nie mogę na nią głosować: jej nawrót do franka, jej cała polityka ekonomiczna zagraża mym oszczędnościom, no i wywołałaby drożyznę.”

Komentuj...

*wtorek, 7 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART