Dziennik Macieja Morawskiego, 29 grudnia 2016 r.

Utworzono 29 grudnia 2016 przez Red. VP

Wczoraj magister Mariusz Kubik przekazał mi ciekawą książkę! Żywe, zabawne, pełne dowcipu, lecz równocześnie przynoszące bardzo nowe i – powiedziałbym – odkrywcze spojrzenie na Paryż, no i na całą naszą rzeczywistość KRONIKI PARYSKIE Piotra WITTA, obecnie stałego korespondenta tu warszawskiego, raczej prawicowego i bojowego RADIA WNET (kierowanego przez Krzysztofa Skowrońskiego…).

Piotr Witt, niegdyś szef działu „sztuka dawna” w czasopiśmie SZTUKA w Warszawie, później, w latach osiemdziesiątych komentator polityczny i stały współpracownik biura paryskiego RWE, autor kilku książek… (np. PRZEDPIEKLA SŁAWY. RZECZ O CHOPINIE – pracy „odkrywczej” (Witt jest mistrzem w odnajdywaniu innych, nieznanych „źródeł”)… To wittowe „Przedpiekle sławy”, to moim zdaniem przyszły bestseller światowy… Jak dotąd to nie nastąpiło…? Naprawdę nie rozumiem, choć nie mam zwyczaju w takich sprawach się mylić! Jedno mnie uderzyło: jak się zdaje, znakomicie wprowadzony do wielkich sfer wydawniczych świata Michał LISOWSKI o tej autentycznie rewelacyjnej książce nic nie wie! Tak w każdym razie zrozumiałem z tego, co mi kilka dni temu w słynnej, zwanej mickiewiczowską Bibliotece Polskiej w Paryżu powiedział po wieczorze poświęconym świetnemu filmowi o Wajdzie…

Ale dziś, ale teraz, czytam z przyjemnością owe pełne werwy i bardzo Witta własnych obserwacji KRONIKI PARYSKIE. Tak, naprawdę czytać je warto! Są pełne swoistego wdzięku, bardzo paryskiego poczucia humoru, czasem dość chyba wyraźnie przesadnie uszczypliwe (np. gdy mowa o pewnym ambasadorze) i na wiele spraw rzucają one nowe, niebanalne spojrzenie!!!

Komentuj...

*wtorek, 26 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART