Dziennik Macieja Morawskiego, 28 października 2017 r.

Utworzono 28 października 2017 przez Red. VP

Czytelnik pyta o dwie rzeczy: 1) Czy Józef Czapski był hrabią?, 2) Skąd ten przydomek HUTTEN? Otóż część rodu Czapskich w XVIII-tym wieku przybrała przydomek Hutten, a to powołując się na swe rzekome pochodzenie od nadreńskiego rodu von Huttenów, którego gałąź miała osiedlić się w Polsce w XIV-tym wieku, przyjmując nazwisko CZAPSKI, niejako będące tłumaczeniem niemieckgo slowa HUT. Cała ta teza była snobistycznym absurdem. Nazwisko Czapski pochodzi od pomorskich wsi Czaple czy też Czapelki!!!

Co do hrabiostwa, to Czapscy magnacki ród pierwszej RP (13 /!/ senatorów) uzyskali w latach 1804 i 1861 w Królestwie Pruskim, a w latach 1895 i 1900 w carskiej Rosji – dziedziczne tytuły hrabiowskie. Józio z ubawieniem w latach pięćdziesiątych opowiadał mi, że kiedyś w Waszyngtonie bodajże James Burmham, mając zamiar przedstawić go jakiemuś senatorowi USA, wstępnie owemu dygnitarzowi szeptał: Czapski is really a count!!!

A Stefan Kisielewski kiedyś zażartował: To wasze Maisons-Laffitte to niczym przedwojenny warszawski elegancki salon – stary książę (Jerzy Giedroyć) i młody książę (jego brat Henryk), hr. Czapski i jego siostra Marynia, moi krakowscy krewni…, itd., itd.

Komentuj...

*środa, 27 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART