Dziennik Macieja Morawskiego, 27 kwietnia 2017 r.

Utworzono 27 kwietnia 2017 przez Red. VP

Jak tu się pisze, wczoraj w swym rodzinnym mieście Amiens, Macron został „wybuczany” przez pracowników miejscowej fabryki Whirlpoola, której grozi zamknięcie; przeniesinie produkcji do Łodzi! Wcześniej w owej fabryce niespodziewanie zjawiła się Marine Le Pen. Dawała ponoć do zrozumienia, że jej rywal Macron w wyborach prezydenckich jest „na pasku kosmopolitów i kapitalistów…”. Mówiła o możliwej nacjonaizacji owej fabryki. Jest też niewątpliwie zwolennikiem obrony wytworów francuskiego przemysłu przez wprowadzenie ceł na towary importowane z zagranicy…

Macron, gdy między innymi chodzi o ową fabrykę Whirlpool, stawia na znalezienie przemysłowca, który by ją przejął i być może przekształcił. Podkreśla, że nie jest rolą państwa być przedsiębiorcą!!! Wierzy on też w wynalazczość i „pęd ku nowoczesności młodego pokolenia francuskich inżynierów”.

Gdy mowa o mieście Amiens, wspomnę, że w owych stronach żyje nieco Polaków. Tam przy Kościele Saint-Rémi przy 1, rue de Cordeliers działa Polska Kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Msze w niedziele i święta o godzinie 10.30.

Ale ad rem. Pewien przyjezdny z Polski dziś rano mnie odwiedził… Rzecz jasna, z miejsca pyta, kto 7. maja wygra tu wybory prezydenckie. Odpowiedziałem mu, że wedle sondaży wygra 40-letni, stawiający na „wynalazczość i nowoczesność”, na sprawną i silną Europę Macron… Ale, ale… do końca nic nigdy na 102 nie wiadomo!!! Do 7. maja może jeszcze sporo zajść. Jasne np, że za rogiem czyhają islamscy terroryśći… Miejmy nadzieję, że obaj kandydaci są dobrze chronieni… Poza tym, co może się przed 7 5 wydarzyć? Nie można wykluczać tego, że ci lub inni uważając, że Macron musi zwyciężyć nie pofatygują się w ową niedzielę pójść i zagłosować (??). A jeśli takich byłoby bardzo wielu???

Gość z Polski pełen sympatii do „robiącej na nim świetne wrażenie” Pani Marine Le Pen pyta, czemu ona gorzej od Macrona wypada w sondażach. Wszak jasne, że ta energiczna dama poskromiłaby nielegalnych imigrantów, zrobiłaby porządek, itd… Odpowiem krótko! Bo ludzie pragną Frontu Europejskiego, a nie Frontu Narodowego, który „myszką trąci”… No i boją się wyjścia ze strefy euro; obawiają się, że powrót do franka zmniejszy realną wartość ich oszczędności…

Tyle od ręki w ten czwartek o 13-tej. Podaję godzinę, bo w mym odczuciu w każdej chwili może coś nowego, wiele zmieniającego zajść (???).

Komentuj...

*piątek, 3 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART