Dziennik Macieja Morawskiego, 26 lutego 2018 r.

Utworzono 27 lutego 2018 przez Red. VP

Nawiązując do mego wczorajszego dziennika, pozwalam sobie poruszyć raz jeszcze problem stosunku mego ojca do Żydów… Zacznę od jednej z ulubionych Kademora anegdot! Otóż konserwatysta Natan Opoka-Loewenstein nieraz spierał się z lewicującym posłem ruchu ludowego Janem Stapińskim. Pewnego dnia w czasie jednego z przemówień owego bojowego ludowca, Opoka-Loewenstein wpatrywał się weń tak wnikliwie, że Stapiński zdenerwowany przerwał swe przemówienie i zawołał: „Kolego Loewenstein, dlaczego Pan tak na mnie groźnie patrzy, jakby Pan chciał mnie zjeść?”. Loewenstein odpowiedział od ręki: „Nie obawiaj się Pan – jestem starozakonny!”.

Ale dosyć anegdot. Z kolei wspomnę, że ojca niepokoiła wiodąca ku katastrofom „głupota” wielu naszych czołowych mężów stanu. Ojciec wysoko cenił „dalekowzroczność” i inteligencję Piłsudskiego, ale nie rozumiał, czemu on władzę pozostawił w rękach – jak ojciec mawiał – „słabych graczy”, Rydza i Becka. Ojciec przypominał, że Piłsudski wiedział, iż oni bez niego sobie nie dadzą rady (??). Kto więc w tej Polsce był zdaniem ojca mądry? Otóż pytany, ojciec z miejsca wymieniał: Szymona Askenazego (niestety stosunkowo dość młodo zmarłego już w 1935 roku wybitnego historyka, mającego – jak mawiał ojciec – właściwą wizję i naszej przeszłości, i tego, co nas czekało, dyplomatę o olbrzymich stosunkach międzynarodowych, jak byśmy dziś powiedzieli, genialnego politologa… Zdaniem ojca, też dobrze wiedział, i Becka ostrzegał, ku czemu idzie; za co właśnie wyleciał z MSZ-u Anatol Muhlstein, wprowadzony w kulisy najwyższych sfer ówczesnego świata Anatol Muhlstein, mąż Diany de Rothschild….

Ale, co pragnę też pokreślić, to to, że ojciec mój nieraz zaznaczał, że w gruncie rzeczy nasze spory z Żydami „na rynku światowym szkodzą nam”! Apelował do rodaków o wielką wyrozumiałość dla Żydów; o równocześnie dyplomatyczne jak i braterskie nasze do Żydów podejście. Mawiał: „Wiekowa przyjaźń polsko-żydowska to dla nas wielki kapitał i otwarcie dla nas bram szerokiego świata. Trzeba też dobrze wiedzieć, że zawsze nasi wrogowie – a niegdyś zaborcy Polski – starają się i starali się nas z Żydami skłócić”.

Komentuj...

*czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART