Dziennik Macieja Morawskiego, 25 lutego 2017 r.

Utworzono 24 lutego 2017 przez Red. VP

Czytelnik z Poznania zarzuca mi, iż nie analizuję w tym dzienniku problemu nadchodzących wyborów prezydenckich we Francjii. „Wszak chodzi o zagadnienie wielkiej wagi. Marine Le Pen – jeśli zwycieży, może rozwalic Unię Europejską, pogrążyć nasz kontynent w chaosie!”
Odpowiem ostrożnie, bo sytuacja przedwyborcza stale i błyskwicznie tu ewoluuje! Otóż – jak w tej chwili zdaje się w opaciu o sondaże – w pierwszej turze pierwsze miejce zajmie Marine Le Pen, osiągając powyżej 25 % głosów. Co do drugiego miejsca w owej pierwszej turze, to wiele na razie wskazuje na to, że zajmie je Emmanuel Macron, swego czasu bliski „centrowemu socjaliście, Michelowi Rocard”, do niedawna zaufany prezydenta Hollande’a, minister ekomomii i przemysłu w rządzie socjalisty Manuela Vallsa… Macron urodził się – co winno zainteresować intelektualistkę z Krakowa, Ele Skoczek – 21 12 1977 w Amiens (mieście, z którego pochodził bardzo godny uwagi malarz Jean Colin d’Amiens, zmarły na chorobę Charcota w roku 1959, w wieku 32 lat – artysta tak ceniony przez Józefa Czapskiego, F. Mauriaca, Juliena Greena, itd., itd.) Jean Colin d’Amiens był mężem Elżbiety Plater-Zyberg, siostrzenicy J. Czapskiego. Ojciec Jeana Collin był lekarzem. Emmanuel Macron jest z kolei synem pary lekarzy, także z Amiens, jego ojciec Jean-Michel Macron jest tam profesorem neurologji… Jednym słowem Emmanuel Macron wywodzi się z tego samego środowiska, z którego pochodził Jean Collin d’Amiens… Dodam, iż Brigitte Trogneux – o 24 lata starsza od męża żona Emmanela Macron – też pochodzi z tamtych okolic Francji. Była ona profesorem Emmanuela w prywatnym, założonym przez Jezuitów Liceum Opatrzności w Amiens. Nauczała język francski oraz opiekowała się uczniowskim klubem teatralnym.
Tak więc, jak na razie sprawy stoją, wiele zdaje się wskazwać na to, że Macron zajmie drugie miejsce (po Marine Le Pen) w pierwszej turze wyborów prezydenckich, i że wygra 2-gą turę… Ale nie wchodząc w szczegóły zaznaczę, że François Fillon – kandydat centrowej prawicy, były premier za czasów prezdenta Sarkozy’ego „depcze Macronowi po piętach”, uparcie walczy o to 2-gie miejsce w pierwszej turze… Fillonowi wyciągnięto jakieś mentne afery dotyczące tego, że z pieniędzy „parlamentu” wypłacał za jakieś (wątpliwe) prace pewne uposażenie swej żonie, że powierzał także pewne płatne przez parlament zadania swym dzieciom… Ale po pierwszej chwili szoku wywołanego przez te prasowe rewelacje, sprawa jakby już teraż „mniej mu szkodzi”…? Chyba dlatego, że wiele osób podejrzewa, że sporo innych parlamemtarzystów robi to samo, również „swoich” zatrudnia….

Co do Marine Le Pen, to – jak mi mówią osoby dobrze poinformowane – sporo Francuzów polskiego pochodzenia z północnych okolic Francji, np. z miasta Lens w Pas-de-Calais chce na nią głosować, wierząc, że potrafiłaby ona poskromić chuliganów imigrantów zza Morza Śródziemnego… Przez długie lata, do 19 7 1989, wychodził w Lens spory polski dziennik NARODOWIEC, w ktorym pisywałem, a do dziś działa tam sławna w tamtych okolicach polska restauracja „COMME CHEZ BABCIA…”

Jednak – jak się zdaje – w tej chwili szanse na zwycięstwo Marine Le Pen w 2-giej turze są bardzo małe… Wielu Francuzów, tak tradycyjnie dbałych o swe oszczędości, niepokoi jej plan wyjścia ze strefy Euro, powrotu do franka. Ludzie po prostu obawiają się o swe oszczędności, wielu też drażni perspektywa nowej wymiany pieniądza. Do tego argument przeciwników pani Marine, że jeśli – jak zapowiada – wyprowadzi Francję z Unii, pogrąży Europę w niebezpiecznym chaosie, bardzo chwyta. Najwyraźniej pani Le Pen brak dobrych doradców (???). Zajmuje bowiem ona w sprawie Europy stanowisko bez wątpienia siejące panikę. Nie umie wytłumaczyć, jak chce uniknąć zamętu i niesamowitego chaosu w całej Europie… A przecież ma jednak np. w kręgu swych europosłów ludzi inteligentnych, dobrych znawców skomplikowanej problematyki europejskiej (???).

Komentuj...

*czwartek, 2 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART