Dziennik Macieja Morawskiego, 24 stycznia 2017 r.

Utworzono 24 stycznia 2017 przez Red. VP

Dziś bardzo miła wizyta LESZKA TURKIEWICZA – kolegi dziennikarza, niegdyś szefa miesięcznika „Prasa Polska” (ukazującego się tu w latach 1994-2000), pisma promowanego przez Jerzego Giedroycia… Zabierałem kilkakrotnie głos na łamach tego miesięcznika, podkreślałem m.in. konieczość zapewnienia Polakom rozrzuconym po świecie reprezentacji, czy to w Sejmie, czy też w Senacie!!! Do dziś uważam, że należy wielomilionowym rzeszom rodaków rozrzuconym po wielu krajach świata ułatwić, właśnie np. via Sejm czy Senat, wgląd w sprawy krajowe, no i mocniej niż dotychczas te rzesze z krajem i z jego zagadnienimi związać; brać pod uwagę ich oceny widzianych z daleka – być może więc spokojniej i obiektywniej – polskich sporów.

Obecnie TURKIEWICZ jest – o ile wiem – członkiem zespolu kierowniczego bardzo poczytnego, i wśród Polonii Francuskiej, pisma ANGORA i paryskim przedstawicielem owego pisma o tak dużym nakładzie.

Zapytany przez TURKIEWICZA, o co teraz walczę, poza mym bojem o zwiększony udział Polonii w życiu politycznym kraju, o jej reprezentację w Sejmie czy w Senacie, wskazałem na 2 zagadnienia. Po pierwsze, uważam, że najwyższa pora, by nawiązując do obietnic sprzed lat jakże wybitnego ministra Skubiszewskiego, skłonić obecny polski MSZ do otoczenia pewnym kultem tradycji dyplomacji emigracyjnej, i do uznania jej kilku (!!) jeszcze żyjących współpracowników za honorowych attachés naszych obecnych ambasad… Po drugie, pragnę, by idąc w ślad za myślą ministra Janusza Krupskiego, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób REPRESJONOWANYCH stworzył specjalną kartę inwalidy dla ofiar groźnych UB-eckich prześladowań i dla weteranów zimnej wojny… (To o wiele ważniejsze od jakiegoś siejącego tylko złość i zamęt obniżania emerytur rodakom, którzy niegdyś – uwiedzeni czy omamieni przez potężną machinę propagandową PRL-u – walczyli po „czerwonej stronie”…). Co do ofiar ZIMNEJ WOJNY, to problem ten dobrze zna niegdyś tak bohaterski Piotr JEGLIŃSKI, którego SB-ecy chcieli swego czasu otruć…

Komentuj...

*niedziela, 29 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART