Dziennik Macieja Morawskiego, 23 maja 2018 r.

Utworzono 29 maja 2018 przez Red. VP

Na wstępie chcę podkreślić, że ja – inwalida wojny i zimnej wojny – jestem teraz bardzo szczęśliwy w paryskim Domu św. Kazimierza. Ten Dom został założony w 1846 roku przez polskich emigrantów „z inicjatywy księżnej Anny z Sapiehów Adamowej Czartoryskiej”. Placówka ta mogła znaleźć się pod obecnym jej paryskim adresem „dzięki wsparciu hr. Ksawery Grocholskiej. Nad wejściem do jej budynku znajduje się herb Grocholskich Syrokomla”… W Domu tym mieszkał i tu zmarł w roku 1883 Cyprian Kamil Norwid. Od początku Domem i jego pensjonariuszami zajmują się siostry zakonne z Polski, zwane Szarytkami. Jestem pod kolosalnym wrażeniem życzliwości i sprawności owych zakonnic!

Od dłuższego już czasu znakomitym prezesem tego dzieła im. św. Kazimierza jest jakże sprawny Andrzej hr. ORŁOWSKI. Dzięki jego staraniom i mądrym, dobrze przemyślanym posunięciom oraz dzięki pomocy hojnych donatorów Hubertostwa hr. d’ORNANO, DOM jest już teraz bardzo właściwie odnowiony, pięknie wyremontowany!

Co do mnie, to dobrze czuję się wśród swoich, pod opieką szlachetnych sióstr… Regularnie odwiedza mnie moja ukochana córka Natalia. Jemy razem w pobliskiej restauracyjce kolację. Odwiedza mnie sporo innym osób, np. Wirydianna z hr. Raczyńskich hr. Reyowa. Dalej, pani redaktor Renata Głowacka, Maja Chrzanowska, prezes Roman Czajka. Także francuski wybitny dziennikarz i działacz Joël Broquet…, i inni!

Był też u mnie Ksiądz Marian Faleńczyk SAC, Pallotyn, zwany opiekunem młodzieży świata, kapłam, który w Arcueil pod Paryżem założył wielki (chyba z 200 pokoi) Międzynarodowy Dom Studencki Imienia Jana Pawlą II-ego! Ks. Marian Faleńczyk to nie tylko świetny, pełen inicjatywy organizator, lecz również wysokiej klasy naukowiec, autor bardzo dużej wagi książki pt. KONCECPCJA WOLNOŚCI WEDŁUG JANA PAWŁA JAKO ODPOWIEDŹ NA WSPÓŁCZESNY KRYZYS WOLNOŚCI (Wydawca: Opolska Biblioteka Teologiczna). Jak – kończąc tę swą pracę – podkreśla Ks. Faleńczyk: „Gra toczy się o wielką stawkę, a chodzi w niej o człowieka i jego wolność”.

Kończąc, pozwolę sobie przypomnieć, że nie od dziś jestem bliski polskich księży Pallotynów. Przed laty do ich paryskiego CENTRE DU DIALOGUE wprowadzili mnie ludzie naprawdę mi drodzy: śp. Ksiądz Florian Kniotek oraz pani redaktor Danuta Szumska. Wysoko tez ceniłem np. śp. superiora Zenona Modzelewskiego… No a za chyba najwybitniejszego i najrozsądniejszego Biskupa świata nie od dziś uważam Księdza Henryka Hosera, w mym odczuciu jedną z naprawdę czołowych postaci współczesnego katolicyzmu!

Tyle na dziś!

Komentuj...

*wtorek, 18 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART