Dziennik Macieja Morawskiego, 23 listopada 2017 r.

Utworzono 24 listopada 2017 przez Red. VP

Właśnie dziś dotarł do mnie listopadowy numer poważnego, wielce niezależnego i niewątpliwie prawicowego francuskiego miesięcznika „POLITIQUE Magazine”. Już w tytule pismo stwierdza: LE MONDE DANS TOUS SES ETATS, czyli przetłumaczyłbym: „świat w zamęcie”!

Dyrektor tego miesiecznika, wysoce inteligenty Hubert de Cremiers, w artykule pod tytułem Ale dokąd on idzie? krytykuje linię polityczną prezydenta Macrona, którego ja osobiście tak wysoko cenię. Cremiers potępia – jak to określa – super proeuropejskie wypowiedzi Macrona; obawia się (jeśli go dobrze zrozumiałem), że Macron nie będzie dość energicznie bronił w Unii Europejskiej interesów Francji.
Ten numer „POLITIQUE Magazine” analizuje też problem Katalonii. Przynosi zdjęcie króla Hiszpanów, „stanowiącego symbol jedności Hiszpanii…”.

A w swym artykule pt. „Na Wschodzie idzie nowe”, profesor Olivier Pichon na łamach tegoż „Politique Majazine” daje jasno do zrozumienia: „Le populisme a bon dos”, czyli że ostro się teraz krytykuje populizm, podczas gdy europejska biurokracja, jej tchórzostwo i NIEUDOLNOŚĆ wywołały w szeregu krajach ostre reakcje szerokich mas – reakcje, które „szukają drogi po temu, aby wyrażać się w wyborach.”… Tekst profesora Pichon zdobią zdjęcia Czecha Andrzeja Babisa, Austriaka Sebastiana Kurca oraz pani premier Beaty Szydło, która – jak pod jej fotografią napisano – „DEFEND LA POLOGNE ETERNELE (broni interesów wieczystej Polski”). Tyle w wielkim skrócie o tym numerze „POLITIQUE magazine…”.

Dodam tylko jeszcze, że pewien francuski intelektualista wracający z Warszawy jest zdania, że jego polscy przyjaciele są przesadnie źle nastawieni do obecnego polskiego rządu, i nie bardzo dostrzegają wymiaru (jak mówi) obecnego kryzysu politycznego godzącego w całą Unię Europejską…

Komentuj...

*niedziela, 19 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART