Dziennik Macieja Morawskiego, 22 grudnia 2017 r.

Utworzono 22 grudnia 2017 przez Red. VP

Wpływowy dziennik LE MONDE, w numerze z datą dzisiejszą na stronie drugiej, w wielkim tytule pisze: COUP DE SEMONCE DE L’UNION EUROPEENNE CONTRE VARSOVIE… Podtytuł precyzuje, że Bruksela po raz pierwszy odwołuje się do artykulu siódmego traktatu europejskiego, artykułu dotyczącego zagadnienia naruszenia przez jakieś państwo prawa. A na stronie trzeciej dzisiejszego LE MONDE, także w dużym tytule, pismo to daje wyraz przekonaniu, że wymiar sprawiedliwości w Polsce jest teraz pod kontrolą polityczną… Ale pismo to na stronie drugiej, też w sporym tytule, donosi także, że wicepremier Węgier, Zsolt Semjén, skrytykował decyzję UE dotyczącą Polski, „decyzję – jego zdaniem – bezprecedensową i osłupiającą”!

Wiele francuskich środków masowego przekazu porusza ten problem i donosi, że 9 stycznia 2018 roku premier Polski przybędzie do Brukseli, by w tej sprawie z Unią „negocjować”… Poza tym, te lub inne francuskie środki masowego przekazu dziś poruszają problem zwycięstwa wyborzego zwolenników niepodegłości Katalonii, i są zdania, że ta sprawa też przyniesie władzom UE „sporo kłopotu”!

Co do reakcji tutejszej Polonii na działania UNII w stosunku do Polski, to zdołałem odnotować tylko dwie opinie. Wysokiej klasy polsko-paryski inteligent mówi mi: „Wszystko to wina Mazowieckiego i jego grubej kreski!”. Wtedy trzeba było polskie sądownictwo zreformować i dokonać pewnej czystki!!! A pewna bardzo niemłoda paryska Polka, mówi: „Do czego kraje Zachodu się mieszają? Przed laty nie potępiły zagarnięcia Polski przez ZSRR; milczały na temat Katynia i zbrodni komunistycznego reżimu w Polsce”. Mój argument, że teraz zupełnie inne czasy, nie trafia jej do przekonania. Mówi: „Wtedy też chodziło o problem natury moralnej; moralność jest niepodzielna. Do tego takie obecne ingerowanie Unii w polskie sprawy wewnętrzne, na pewno wielu Europejczykom, i to nie tylko Węgrom, się nie spodoba”.

Tyle na dziś…

Komentuj...

*niedziela, 29 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART