Dziennik Macieja Morawskiego, 2 stycznia 2017 r.

Utworzono 02 stycznia 2017 przez Red. VP

Nieznany mi czytelnik wyraża przekonanie, że moja walka o podkreślenie znaczenia i patriotycznej roli DYPLOMACJI EMIGRACYJMEJ to sprawa beznadziejna! Zdaniem tegoż czytelnika „rzecz nie jest na rękę potężnym kręgom uważającym, że PRL było jednak polskim państwem”… (??)

Ze swej strony wybitny historyk, spec m.in. od spraw wywiadu, profersor Aleksander Woźny, w e-mailu skierowanym do mnie pisze „Co do dawnych spraw, sprzed 1989 roku, mogę tylko potwierdzić, że współpraca sojusznicza PRL-u z wschodnim sąsiadem była ścisła z racji politycznych, ideologiczych i wojskowych (Układ Warszawski)… Siłą rzeczy, MSZ realizował politykę państwa (nie mogło być inaczej).” Tyle z owego e-maila profesora dr hab. Woźnego…

Z ostatniej chwili, rozmówca, o ile dobrze zrozumiałem, nauczyciel historii w jednej z krajowych szkół średnich, zwraca mi uwagę, że nie stawiam kropki nad i!!! Twierdzi, że trzeba przyznać, że swego czasu rację miała SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA, gdy domagała się jasnego postawienia sprawy, przyznania, że PRL to nie było żadne, jakiekolwiek polskie, państwo, lecz sztuczny twór, który powstał, bo „Zachód Polskę ustąpił Rosji”. Dodał: „wielu naszych młodych teraz świetnie zdaje sobie z tego sprawę. Wie, że wbrew pozorom, PRL to nie było niezawisłe polskie państwo, ale pilnie nadzorowany przez Moskwę sowiecki protektorat. Kłopot w tym, że tego z miejsca i bardzo jasno nie stwierdzono. Celowo kultywowano bardzo swoisty i bardzo szkodliwy mętlik (?) w tej sprawie”. Zakańcza podkreślając, że oczywiste, iż PRL nie mógł (!!) prowadzić niezależnej polityki zagranicznej, że jego dyplomaci byli pod sowiecką kontrolą… Mówić o nich jako o polskich dyplomatach, to z historycznego punktu widzena absurd! Owszem, byli to Polacy będący dyplomatami, ale dyplomatami na obcym pasku… Na pewno byli wśród nich ludzie przyzwoici, którzy chcieliby móc Polsce służyć… Ale cóż, wiadomo jak było… Obowiązywała wszysykich żelazna zasada: Nie krytykuj, nie podskakuj, siedź na d… i przytakuj.

Komentuj...

*czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART