Dziennik Macieja Morawskiego, 19 stycznia 2018 r.

Utworzono 19 stycznia 2018 przez Red. VP

Przed chwilą spotkała mnie bardzo miła niespodzianka! Listonosz przyniósł mi wspaniały prezent: ksiażkę pióra doktora nauk humaistycznych, historyka sztuki i kustosza TOMASZA ADAMA PRUSZAKA, pod tytułem: ZIEMIAŃSKIE ŚWIĘTA I ZABAWY – TRADYCJE KARNAWAŁOWE, ŚLUBNE, DOŻYNKOWE I INNE (Wydawnctwo Naukowe PWN).

Dziękuję bardzo serdecznie osobie, która spowodowała tę przesyłkę! Na razie nie wiem, o kogo chodzi (??). Jako nadawca, figuruje na paczce Uniwersytet Opolski!

Książkę zdobi wiele zdjęć. Wymienię tylko kilka z nich. Na przykład zdjęcie ze ślubu Księcia Adama Czartoryskiego z hrabianką Jadwigą Stadnicką (Nawojowa 1937). Dalej np. jeden z książąt Giedoyciów przy swoim trofeum w czasie polowania na Polesiu (1926 rok)… No i jeszcze Bal w Pałacu Paców, 1860 rok; szereg zdjęć z dożynek – także pierwsza komunia Stasia Donimirskiego, ślub Edwarda hr. Raczyńskiego z Cecylią z Jaroszyńskich, charytatywny bal debiutantów na Zamku w Warszawie (2010 rok), ślub Mikołaja Reya z Patrycją z Sobańskich (2006 rok), Anna Branicka-Wolska na balu charytatywnym ZWIĄZKU POLSKICH KAWALERÓW MALTAŃSKICH… No i nie mogę pominąć zdjęcia Zamku w MONTRESORZE, TEJ TWIERDZY NAJLEPSZYCH POLSKICH I ARYSTOKRATYCZNYCH TRADYCJI.

To książka niewątpliwie cenna gdy chodzi o ważne aspekty polsko-ziemiańskiej i ogólnopolskiej kultury, mym zdaniem wykazująca chyba jasno, że inne niż ziemianie klasy naszego społeczeństwa często uczestniczyły nie tylko w dożynkach, lecz także np. we wspólnych obchodach religijnych (z dzieciństwa pamiętam, że niekiedy ślubom ziemiańskim towarzyszyło nie tylko przyjęcie dla zaproszonych gości, lecz także zabawa ludowa…).

We Francji jeszcze niedawo temu działało Polskie Towarzystwo Ziemiańskie; organizowało ono ciekawe spotkania. Pamiętam miłe kolacje w Domu imienia Generała Andersa na 20, rue Legendre… Myślę, że winniśmy w dialogu z francuskimi ziemianami dbać o zachowanie naszych najlepszych tradycji! Tak, popieram myśl o ogólnoeuropejskim dialogu ziemian i tak u nas zwanych bezetów!

Wracając do wspaniale wydanej książki dra Pruszaka, to dodam, iż ten naukowiec zebrał czy odnalazł wiele stanowiących ciekawe, bardzo autentyczne świadectwa relacji! A może z czasem dr Tomasz Adam PRUSZAK porówna tradycje polskich ziemiam z tradycjami ziemian Anglii, Francji, Rosji, Węgier – ogólnie wielu krajów Europy? To byłby ważny wkład naukowy w historię Europy!! Wszak komuniści temat ten przemilczali, względnie PRZEINACZALI!!!!

Komentuj...

*poniedziałek, 14 października, 2019

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART