Dziennik Macieja Morawskiego, 18 stycznia 2018 r.

Utworzono 18 stycznia 2018 przez Red. VP

Przed chwilą listonosz przyniósł mi najnowszy numer pisma KRZYŻ MALTAŃSKI (data: grudzień 2017). Ów magazyn Zakonu Maltańskiego w Polsce – zdobny szeregiem kolorowych zdjęć – robi z miejsca na czytelniku duże wrażenie i uwydatnia dobroczynną rolę i tak godne pochwały działania tego tak dzięki swym zasługom wpływowego Zakonu.

Rzuca się o oczy już tytułowa strona nagazynu, dotycząca „maltańskiego”, czyli naszego zakonnego „Programu Senioralnego”. Krzysztof Nowina Konopka, szef zespołu to pismo redagującego, w słowie wstępnym pokreśla, iż „seniorzy to także olbrzymi kapitał społeczny. To oni, w dobie wirtualnych relacji międzyludzkich, zachowują i przenoszą żywe więzi między nami. Zakon Maltański w swoich dziełach identyfikuje potrzeby seniorów w różnych obszarach, zapewniając im opiekę medyczną, duchową i socjalną. Temu służy rozwijany obecnie maltański program senioralny”.

Nie mogę tu omawiać treści całego obecnego numeru tego pisma! Przytoczę jedynie tytuły kilku artykułów! Na przykład „Życie na krawędzi” – rozmowa Aleksandry Żółtowskiej z Prezydentem Libańskiego Związku Kawalerów Maltańskich, dalej: „Wsparcie dla Libanu” – relacja Krzysztofa Nowina Konopki. Następnie ciekawy tekst Edyty Skolmowskiej „Klub Wolntariusza Seniora w Barczewie”. Może jeszcze wspomnę tylko, że numer tego magazynu zawiera też ważną wypowiedź JE Jerzego BAEHRA, nowego Prezydenta Związku Polskich Kawalerów Matańskich. Jak wynika z tego tekstu – odwołującego się do dewizy TUITIO FIDEI ET OBSEQUIUM PAUPERUM – i jasno wskazującego na wielką rolę Zakonu, Prezydent Baehr jest świadom ogromu zadań, jakie przed Zakonem stoją. Od siebie tu dodam, wedle pogłosek napływających z Rzymu, papież Franciszek, który już – jak dobrze wiemy – energicznie ingererował w sprawy Zakonu Maltańskiego, uważa, że Maltańczycy stanowiący wierną tradycjom niewątpliwą elitę, mają sporą rolę do odegrania w propagowaniu chrześcijańskich postaw, i stanowią tym samym cenny wkład w życie i oddziaływanie Kościoła…. A w Watykanie ponoć można teraz spotkać się z przekonaniem, że rola Zakonu Maltańskiego teraz szybko wzrasta, że zapowiedziane reformy (wiosna tego roku /?/) Zakon zapewne usprawnią i odmłodzą oraz unowocześnią – iż jego znaczenie może się potęgować. Chyba istotne i jasne, że w wielu państwach – rzecz jasna także w Polsce – Zakon Maltański służy trosce o człowieka i o autentycznie chrześcijańskie postawy…

Komentuj...

*sobota, 4 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART