Dziennik Macieja Morawskiego, 18 lutego 2018 r.

Utworzono 20 lutego 2018 przez Red. VP

Profesor dr hab. Aleksander Woźny przypomina mi: Przed laty pisałem do Pana, że bez planu na wzór Planu Marshalla dla Afryki nie uda się zatrzymać (wdzierających się do Europy) emigrantów ekonomicznych. Rządzący, nieznający historii politycznej i społecznej (także kolonialnej i neokolonialnej) tego kontynentu, będą nadal popełniać błędy… Do tego skrócił się dystans informacyjny. Tyle ów ceniony naukowiec, spec od problemów wojny i wojskowości…

Do tych jego uwag dodam, że oczywiście teraz pchający się „za wszelka cenę” do Europy owi ludzie znakomicie wiedzą o ile wyższy od poziomu życia w ich krajach, jest tenże poziom na naszym kontynencie. Przed wiekami upadek bogatego Cesarstwa Rzymskiego spowodował długi „nacisk” nań tak zwanych „barbarzyńców”… Mym zdaniem mimo wszystko istnieje obecnie pewna analogia z tamtym okresem.

Do tego stoimy w obliczu zdumiewającego przebudzenia się skrajnego islamu… Spora część wyznawców tej religii marzy o przywróceniu dawnej potęgi i świetności państw owego wyznania. Jak słyszę, chęć historycznego rewanżu i wrogi Zachodowi nacjonalizm potęguje się np. w Turcji. Wedle świadków tego wydarzenia, obchody rocznicy zdobycia Konstantynopola przez Turków w 1453 roku wyraźnie świadczą (??) o woli rewanżu historycznego, która cechuje prezydenta Erdogana i kierowany przez niego „reżym”, reżym – co warto podkreślić – bardzo religijny, bardzo „islamski”. Warto też odnotować, iż Erdogan oświadczył ostatnio, że decyzja prezydenta USA Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela nie ma dla jego kraju żadnego znaczenia. Według Erdogana, Izrael jest państwem okupacyjnym, „państwem terroru”. Takie swe poglądy Erdogan wyrażał też w czasie szczytu w Stambule Organizacji Wspólnoty Islamskiej (OWI – 57 państw). W grudniu 2017 roku, w wyniku tego swego szczytu OWI ogłosiła: „Uznajemy Państwo Palestyńskie ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej”, oraz stwierdziła, iż decyzja prezydenta Trumpa jest „nieważną oraz niebezpieczną” (?).

Jednak rząd Turcji ponoć jest zdania, że niektóre kraje arabskie zareagowały zbyt słabo na decyzje Trumpa w sprawie Jerozolimy… Proreżymowe tureckie środki masowego przekazu kładą też nacisk na niedostateczną solidarność islamską tych czy innych arabskich rządów… Turecka dyplomacja i inne służby tego państwa lansują ponoć teraz dość wyraźnie koncepcję rewanżu islamu, popierają idące po tej linii działania propagandowe, stacje telewizyjne i radiowe, strony internetowe (???).

Komentuj...

*czwartek, 2 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART